Komponists Rihards Dubra: "Mēs nedrīkstam noniecināt savus cilvēkus!" 2

(Papildināts ar video.) Riharda Dubras sacerētā Trešā Liepājas klavierkoncerta pirmatskaņojums bija ne vien XX Starptautiskā pianisma zvaigžņu festivāla noslēguma koncerta, bet arī visa festivāla kulminācija. Tāda publikas sajūsma un ovācijas simfoniskās mūzikas koncertā Liepājā nebija vērotas sen. Šī bija trešā reize festivāla laikā, kad klausītāji sajūsmā cēlās kājās, ilgstoši aplaudēja un sauca “Bravo!”

Bija klausītāji, kuri pirms pirmatskaņojuma neslēpa bažas – kā būs? Galu galā ne vienmēr pasūtījuma darbi sasniedz augstāko māksliniecisko un emocionālo piepildījumu vienlaikus. Taču, izskanot koncerta pēdējām skaņām, publika sajūsmā uzelpoja – ir!

Nav jau tā, ka Liepājā nebūtu bijis, bet tiešu sakaru ar pilsētu tomēr viņam neesot, bilst komponists Rihards Dubra. Pats dzīvo Jūrmalā, bet allaž sekojot līdzi tam, kas notiek Liepājas kultūras dzīvē – un ne tikai akadēmiskajā mūzikā. Piemēram, interesējot arī rokmūzika. “Mans uzskats ir tāds, ka nav labas vai sliktas mūzikas, ir tikai profesionāla vai neprofesionāla mūzika – nevaram pēc žanriem dalīt.”

Rakstot klavierkoncertu, visu laiku paturējis prātā – tam jābūt koncertam tieši Liepājai. “Un tas nepaliek bez pēdām – jebkura mūsu doma, ko mēs cenšamies ielikt kādā mākslas darbā, tā dzīvo un ir. Šis Liepājas tēls, vai, teiksim, Liepājas garīgā smarža, visu laiku bija, un es domāju, ka tā varbūt ir jūtama.”

Liepājas koncertā esot daudz stilizācijas tehnisko paņēmienu ziņā, tajā neiztrūkst spēles elementa. “Es laikam nevarētu rakstīt tādu samērā vienaldzīgu mūziku. Esmu maksimālists – ja ir, tad ir, bet ja nav, tad es labāk nerakstu nevienu noti.” R. Dubra nenoliedz, ka viņa daiļradē var vilkt paralēles ar Imanta Kalniņa kompozīcijām – kā nekā abi ir Ādolfa Skultes skolnieki.

R. Dubra saka – uzreiz bijis skaidrs, ka solists būs Endijs Renemanis. “Ir tas, piedošanu, latviešu paradokss, ka mēs nezinām izcilus cilvēkus, kas mūsu vidū ir. Te ir viens pianists, kurš beidzis Parīzes konservatoriju ar izcilām sekmēm un ar lielisku solo koncertu Parīzē, bet šeit ļaudis maz ko zina par viņu. Tā kā viņš beidzis Jūrmalas mūzikas vidusskolu, esmu bijis arī viņa skolotājs, man likās – šis nu ir tas brīdis vai pat daļēji tā kā mans pienākums, lai parādītu, ka arī tāds spožs pianists mums ir.”

“Mēs nedrīkstam noniecināt savus cilvēkus! Mums ir lieliski mūziķi, un ne tikai Rīgā,” uzskata R. Dubra. Viņš saka visatzinīgākos vārdus arī par LSO. “Liepājas orķestris patiešām ir labs orķestris! Un ja kādam šķiet, ka tā nav, tad varbūt vienkārši vajag biežāk iet uz koncertiem.” Komponists secina, ka mūziķi darījuši maksimālo, pats esot ļoti apmierināts ar sava jaundarba interpretāciju.

A. Lakstīgala saka – tikko saņēmis Trešā Liepājas klavierkoncerta partitūru, sapratis, ka tas būs lielisks skaņdarbs. “Jūra, gaiss, dzintaru mirdzēšana – tas viss tur ir. Dvēseliskums un patiesums – tas nevar atstāt vienaldzīgus ne mūziķus, ne klausītājus,” uzskata diriģents. Viņš domā, ka pianistam E. Renemanim šis darbs ir ļoti piemērots.

Pianists E. Renemanis izsaka cerību, ka attaisnojis gan komponista, gan klausītāju uzticību, gandarījums par paveikto esot arī pašam. Lai gan viņš pašlaik dzīvo Jūrmalā, tomēr esot visciešākajā saiknē ar Liepāju – te dzimusi viņa mamma, joprojām dzīvo vecmāmiņa. “Puse no manis ir no Liepājas,” pasmaida solists.

Video ar publikas ovācijām autoram un izpildītājiem skatiet šeit!

Plašāku ieskatu XX Starptautiskā pianisma zvaigžņu festivāla norisēs lasiet trešdien, 21. martā, laikrakstā "Kursas Laiks".

Pievieno komentāru

Komentāri 2

xxx

Dvēseliskums un patiesums - tieši tā! Paldies komponistam un mūziķiem!

pirms 8 gadiem, 2012.03.19 20:41

Kultūra