Klavierduets pārsteidz ar ideālo saskaņu

(Papildināts ar video.) Ceturtdien, 15. martā, XX Starptautiskā pianisma zvaigžņu festivāla gaitā koncertā “Teātris. Mīlestība. Džezs.” Uzstājās klavierduets no Baltkrievijas Natālija Kotova un Valērijs Borovikovs.

Koncerta pirmajā daļā skanēja Alfrēda Šnitkes “Puškina svīta” un “Gogoļa svīta”. Savukārt otrajā daļā bija iekļautas amerikāņu autoru kompozīcijas – Leonarda Bernstaina svīta no mūzikla “Vestsaidas stāsts”, Deiva Brubeka svīta no baleta “Džeza puantes” un Džordža Gēršvina “Fantāzija par operas “Porgijs un Besa” tēmām”.

Klavierdueta repertuārs ir plašs un daudzveidīgs, mūziķu sava veida vizītkarte ir dažādu valstu amata brāļu atzinīgi vērtētās transkripcijas, ko veido Valērijs Borovikovs. Arī liepājniekiem bija iespēja to novērtēt.

Baltkrievijas mūziķi uzstājušies starptautiskos festivālos, regulāri sadarbojas ar dažādiem simfoniskiem un kamerorķestriem, strādā Baltkrievijas Radio un TV ierakstu studijās.

Pianists Rafi Haradžanjans, kuru klausītāji labi iepazinuši, spēlējam duetā kopā ar Noru Noviku, atzīst - baltkrievu duetu lieliski pazīst pēc Minskas festivāliem, ir spēlēts ar viņiem kopā. Duets ir spilgts, ar savu radošo seju, ar savu repertuāru, ko galvenokārt veido Valērija Borovikova apdares, raksturo R. Haradžanjans.  Viņš norāda, ka Karla Černi klavierkoncerts, ko klausītāji dzirdēs "Varšavas koncertā",  arī reti skan, jo tur vajadzīgs ļoti tehniski attīstīts pirmās partijas izpildītājs. „Un Natālija ar saviem pirkstiņiem un iekšējo gaišumu tāda ir. Ļoti labi, ka tāds duets viesojas Liepājā.”


Kā atzina diriģente Ilze Valce, vairāk saistoša likusies koncerta pirmā daļa, kurā skanēja A. Šnitkes mūzika. Kompozīcijas, kas sākotnēji rakstītas kā mūzika teātra izrādēm, klavierdueta sniegumā interpretētas ļoti trāpīgi, dziļi un precīzi, tai pašā laikā ar teātrim tik raksturīgo bagātīgo krāsu paleti un raksturu daudzveidību.

Savukārt amerikāņu autoru darbos džeza noskaņās pēc I. Valces domām pietrūcis dzīvīguma un jauneklīgas degsmes, zināmā mērā mazliet traucējusi pārāk lielā pareizība.

Pianists un ērģelnieks Lotars Džeriņš piebilst, ka no skatuves sagaidījis pārāk maz enerģijas – gribējies no abiem pianistiem to uztvert lielākā koncentrācijā.
 
Toties kāds klausītājs, kurš atzīst, ka viņam ar mūziku nav nekāda sakara un profesionāli nevar vērtēt nemaz, pēc koncerta devies mājās ar gandarījumu. Mūzika patikusi, turklāt dziļi iespaidojis, cik sinhroni un saskaņoti abi pianisti spēlējuši.

Koncertu noklausījās arī Baltkrievijas vēstnieks Latvijā Aleksandrs Gerasimenko.


Video skatīt šeit!

Pievieno komentāru

Kultūra