Fotoizstāde par neaizmirstamo barikāžu laiku

Piektdien, 14. janvārī, pulksten 17  Liepājas muzejā K.Ukstiņa ielā 7/9  atklās  fotomākslinieka Pētera Jaunzema (EFIAP)  fotodarbu izstādi „Gaisma pret tumsu”, kas ir veltīta 1991.gada janvāra barikāžu  atceres divdesmitgadei.

Ekspozīcijā aplūkojamas 40 melnbaltās fotogrāfijas, kas  skatītājiem  atgādina par  Latvijas valstiskās neatkarības vēsturē neizdzēšami ierakstītajiem janvāra dienu notikumiem Rīgā un Liepājā.

„Uz  barikādēm braucu vairākkārt un vienmēr ar fotoaparātu. Lai gan laika apstākļi nelutināja un gaismas stundas bija īsas, fotouzņēmumu  no tām dienām manā  negatīvu arhīvā  sakrājies daudz.   Domāju, ka tie nav  tikai dokumentālas vēstures liecības, bet gan kaut kas  ietilpīgāks, jo atspoguļo tautas Atmodas laika skarbākos, taču reizē izteiksmīgākos brīžus," stāsta fotogrāfiju autors, kuru pārsteigusi  neatkarības cīnītāju sirsnība un laipnība.

Bildēs ļaudis sēž pie  ugunskuriem, sarunājoties par nākotnes brīvo Latviju, ceļ aizsprostus  omona bruņmašīnām,  redzami vienkāršās drēbēs tērpušies cilvēki, pilsētnieki un lauku ļaudis,  Skatītājus piesaista vīru un sievu apņēmīgās sejas, akmens bluķi un  milzīgi dzeloņstiepļu kamoli, kas aizšķērso ceļu pretspēkiem.

„Vai tiešām tā  bija?" vaicās jaunieši, kas šo laiku nav piedzīvojuši. Jā, patiešām tā bija.  Daudzos no attēliem atainoti  liepājnieki un rajona pagastu iedzīvotāji, kas bija devušies aizstāvēt pret reakcijas spēkiem galvaspilsētu un Liepāju. 

„Toreiz bijām visi kā viens," apgalvo medzenieks Ojārs Pinsters.  Viņa sacītais izmantots kā paraksts vienam no  izstādes „Gaisma pret tumsu" darbiem, kurā redzami cilvēki, kas ciešā un nesaraujamā  lokā sastājušies ap Brīvības pieminekli.

Fotodarbu kolekcija  „Gaisma pret tumsu" jau apceļojusi pasauli, jo bijusi izstādīta vairākās pilsētās pie tautiešiem Austrālijā, Jaunzēlandē, Kanādā un ASV. Tagad tā atkal atgriezusies Liepājā.

Sarīkojumā piedalīsies 1991.gada janvāra barikāžu dalībnieki un Emiļa Melngaiļa Mūzikas vidusskolas  zvanu ansamblis "Campanella" vadītājas Astras Ziemeles vadībā.

Izstāde Liepājas muzejā K. Ukstiņa ielā skatāma no 14.janvāra līdz 13.februārim.

Pievieno komentāru

Kultūra