FOTO: Vecliepāja grafikās

No 21. decembra līdz 2013. gada 15. februārim Liepājā, viesnīcas "Promenade Hotel" mākslas galerijā "Promenade", skatāma izcilās latviešu mākslinieces Irinas Tīres (1937.) mākslas darbu izstāde "Vecliepāja grafikās".

Irina Tīre – foto māksliniece un izcila grafiķe, – dzimusi 1937.gada 29.oktobrī Liepājā. Savu pirmo māksliniecisko izglītību guva Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolas Dekoratīvās noformēšanas nodaļā un 1957 gadā to absolvēja ar izcilību. Viņas diplomdarbs lielā mērā nosaka tālāko viņas interešu loku. Tie bija divi lielformāta reklāmplakāti: viens- "Apmeklējiet Liepāju! , otrs- "Nodarbojieties ar mākslas vingrošanu!". Tad seko 14 gadu darbs Liepājas tipogrāfijā, kur viņa ir litozīmētāja (iespieddarbu zīmēšana uz litogrāfijas akmeņiem). Tēva Borisa mudināta Irina sāka daudz un ieinteresēti zīmēt Liepājas skatus, lai realizētos tēva iecere izveidot mājas albumu par Liepāju. 2002.gadā izdevusi albumu "Liepāja grafikās". Piešķirts Fotomākslas starptautiskās federācijas (FIAP) goda nosaukums AFIAP (foto māksliniece). 2007.gadā saņēmusi titulu "Gada liepājniece".

Mākslas darbos attēlotas pēdējā Kurzemes hercogistes laika baznīcas, pilsoņu mājas, iebraucamo sētu pagalmi, tramvaja stāsti un vēl daudz kas cits. Šie darbi ir kā jūrmalas smilšu, bruģa akmeņu, pamatu ķieģeļu un jumta dakstiņu, tēstas Kurzemes priedes, kuģu sirēnu, Liepājas tramvaja šķindoņas, maizes, kafijas, un zivju smaržu mozaīkas. Irinas Tīres zīmējumiem ir arī kultūrvēsturiska nozīme, jo tajos fiksētas vietas pilsētā, kuras laika gaitā guvušas pavisam citas vizuālās aprises. Ne katra pilsēta var lepoties ar šādu hronisti , jo tas, ko dara māksliniece, ir Liepājas dienasgrāmatu attēlos. Izveidotais albums "Liepāja grafikās" ir unikāls suvenīrs pilsētai un bijušajiem liepājniekiem, kā arī Liepājas viesiem.

Pievieno komentāru

Kultūra