FOTO: Sestdien pirmizrāde Liepājas teātra izrādei "Laternu stunda"

Spocīga gaisotne, prasmīgi savīti noslēpumi, brīva un nepiespiesta valoda, kādu ikdienā dzirdam visapkārt – tas ir pirmais, ar ko prasās raksturot jaunāko Liepājas teātra iestudējumu "Laternu stunda". Pirmizrāde Liepājas teātrī gaidāma sestdien, 8. janvārī, pulksten 18.

"Laternu stunda" ir angļu/īru dramaturga Mārtina Makdonas detektīvkomēdijas “Konnemāras galvaskauss” lokalizējums. Pirmizrāde būs šosestdien pulksten 18. Skatītāji biļetes uz izrādi čakli pērk, un jau trešdien pirmizrāde bija gandrīz izpārdota.

Izrādes centrā ir Miks Zariņš, vīrs vidējos gados, kurš pirms septiņiem gadiem autoavārija zaudējis sievu un kādu laiku pavadījis apcietinājumā, jo bijis pie auto stūres dzērumā. Viņš iesaistījies vietējās draudzes dzīvē, kaut uz grēksūdzi neiet. Bet ar mācītāju viņu saista visai noslēpumaini darījumi, saistīti ar kapiem. Lai atbrīvotu vietu nākamajiem mirušajiem, vecie kapi tiek atrakti un kauli savākti – protams, paslepus no vietējiem iedzīvotājiem. Ik pa laikam Mikam palīdz kaimiņu puisis Mārtiņš, saņemot no mācītāja par to zināmu atlīdzību.

Mārtiņš tieši pajautā, cik par vienas kapa vietas atrakšanu mācītājs maksā Mikam, kur paliek mirstīgās atliekas un, galu galā, kāds pamats ir baumām, ka Mika sieva Anna bijusi jau mirusi, pirms auto ietriecies sienā.  Kapu glabātos noslēpumus grib noskaidrot arī detektīvs Toms.  

M. Makdonu uzskata par vienu no talantīgākajiem mūsdienu scenāristiem, dramaturgiem un režisoriem pasaulē. Savā daiļradē viņš ļoti ietekmējies no kino dižgariem, īpaši Kventina Tarantīno un Martina Skorsēzes. Saņēmis Oskaru par īsfilmu “Six Shooter” un Oskara nomināciju kategorijā “Labākais oriģinālscenārijs” par filmu “Reiz Brigē”. Pirmais Latvijā M. Makdonas lugu “Klibais no Inišmānas” uzveda Dailes teātris 1998. gadā, bet 2005. gadā tur tika iestudēts “Spilvencilvēks”.  

“Laternu stundu” Liepājas teātrim piedāvājis Rolands Augustins (Atkočūns). Literāro materiālu tulkojis Leons Leščinskis. Lai precīzāk atveidotu valodas noskaņu, tulkotājs iepazinies gan ar oriģināldarbu, gan tulkojumu krievu valodā. “Tulkošana nebija viegla, jo M. Makdona ir īru izcelsmes un lieto daudzus vien Īrijas grāfistē Golvejā pazīstamus jēdzienus un valodas konstrukcijas,” pastāsta Liepājas teātra literārā padomniece Zanda Borga.

“Kapu rakšana ir spēcīgs impulss, ko simboliski var uzlūkot arī kā rakņāšanos sevī. Un, kad beidzot esi apstājies un ieraugi, kāds patiesībā esi... Nu tas ir diezgan skarbi,” uzsver Mika lomas atveidotājs L. Leščinskis, velkot paralēles ar prāta tumšākajā stūrī glabātām atmiņām un prātojumiem.

Mārtiņa lomas atveidotājs Kaspars Kārkliņš spriež, ka sākumā licies – tā jau komēdija, te var “pamētāties” ar parupjām asprātībām, bet, iedzīvojoties pamatīgāk, viņš apjautis, cik tas ir nopietni , pat traģiski. 
Z. Borga atzīmē, ka izrāde ir veidota mažas zāles formātā, tas ir - biļetes tiek pārdotas tikai parterā un ložās.

Nosaukums “Laternu stunda” ir aizgūts no populārās Raimonda Paula dziesmas. Izrādē tā skanēs Laimas Vaikules izpildījumā.

Scenogrāfiju un kostīmus izrādei veidojusi māksliniece Ieva Kauliņa.

Lomās: Leons Leščinskis – Miks, Anda Albuže – Mērija, Kaspars Gods – detektīvs Toms, savukārt Mārtiņa lomā pārmaiņus iejutīsies Egons Dombrovskis un K. Kārkliņš.

Pievieno komentāru

Kultūra