FOTO: Kara liecības Afganistānā

Sagaidot Lāčplēša dienu un Latvijas Republikas proklamēšanas 94. gadadienu, Liepājas muzejā "Liepāja okupāciju režīmos" no 11. oktobra skatāma Latvijas Kara muzeja izstāde "Misija Afganistānā Latvijas karavīru acīm".

Visos laikos latviešu karavīrs ir izcēlies ar drosmi, bezbailību, dzimtenes mīlestību un patriotismu. Latvijas dēļ, savas dzimtas, brīvības un neatkarības dēl, viņš bijis gatavs atdot pašu dārgāko – dzīvību. Tā tas bija Brīvības cīņu laikā, tā tas bija Otrajā pasaules karā, tā tas ir arī tagad.

Kopš 2003.gada Latvijas Nacionālo bruņoto spēku karavīri piedalās NATO Starptautisko drošības atbalsta spēku (International Security Assistence Force (ISAF)) miera uzturēšanas misijā, kas Afganistānas Republikā darbojas saskaņā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas Drošības padomes mandātu.

Misijā Afganistānā ir uzturējušies vairāk kā 1800 Latvijas karavīri. Izstāde stāsta par mūsu karavīru ikdienu un Afganistānā veicamajiem uzdevumiem. Gandrīz visu izstādē eksponēto fotogrāfiju autori ir Latvijas karavīri. Izstādes apmeklētājiem ir iespēja aplūkot arī karavīru uzkabi un personīgās mantas.

Latvija, kā NATO sadarbības partnere un vēlāk dalībvalsts, miera uzturēšanas misijā Afganistānā piedalās kopš 2003. gada februāra. Latvijas dalība starptautiskajā operācijā stiprina starptautisko drošību, sniedz politisku un praktisku atbalstu sabiedrotajiem NATO un Eiropas Savienībā, kā arī stiprina nacionālo drošību un sniedz pieredzi militārajā jomā.

NBS karavīru sagatavotību un profesionalitāti augstu vērtē ārvalstu kolēģi, par ko liecina gan saņemtās pateicības vēstules, gan augsta līmeņa amatpersonu izteiktie atzinības vārdi, kā arī ārvalstu bruņoto spēku interese par apmācību nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas. Izstāde vieš skatītājos lepnumu par mūsu šodienas karavīru drosmi, bezbailību un varonību.

Izstādes ietvaros paredzēta tikšanās ar 1.Zemessardzes novada priekšnieku pulkvedi Mārtiņu Libertu, kurš 2011.gadā bija NATO ISAF Afganistānas Ziemeļu reģionālās pavēlniecības komandpunkta priekšnieks, tāpat muzeja apmeklētāji varēs noskatīties Askolda Saulīša dokumentālo filmu "Parāds Afganistānai", bet muzejpedagogi sagatavojuši  īpašas valsts svētkiem veltītas nodarbības dažādām vecuma grupām.

Izstāde "Misija Afganistānā Latvijas karavīru acīm" Liepājas muzejā K. Ukstiņa ielā 7/9 skatāma no 11. oktobra līdz 25. novembrim. Ieeja bez maksas.

Turklāt Saeimas deputāti šodien nolēma pagarināt mandātu Latvijas Nacionālo bruņoto spēku (NBS) dalībai NATO vadītajā operācijā Afganistānā Starptautisko drošības atbalsta spēku (ISAF) sastāvā līdz 2013.gada 13.oktobrim.

Lēmums pamatojas uz ANO Drošības padomes lēmumu par termiņa pagarināšanu.

Sandra Šēniņa, Liepājas muzeja galvenā speciāliste

Pievieno komentāru

Kultūra