Ekskluzīvi: "Skyforger" un "Sia Radikal" pošas uz Liepāju, muzikāli patriotiski svinēs 18. novembri 3

Liepājas rokmūzikas un smagā metāla faniem 18. novembrī gaidāmi patiesi svētki, jo bez ierastajām svētku norisēm pilsētā, vakarā "Fontaine Palace" klubs ir sarūpējis slavenās pagan metal grupas "SKYFORGER" koncertu. Par neseno Krievijas turneju, ģitāristiem un nākotnes plāniem interesente Nameda Astašova sarunājas ar grupas līderi Pēteri Kvetkovski.

1. Sveicināts! Nesen Skyforger atgriezās no Austrumu tūres. Bijāt Sankt-Pēterburgā, Maskavā, Minskā. Padalies ar spilgtākajiem iespaidiem. Kā viņu fani atšķiras no Rietumeiropas faniem, latviešiem un liepājniekiem?

Baltkrievijas fani atšķiras jo sevišķi! Viņi ir ļoti atsaucīgi un silti uzņem, var teikt "traki" labā nozīmē. Mēs vēl ilgu laiku pēc koncerta (Minskas koncerta video) stāvējām un devām parakstus un fotografējāmies ar visiem gribētājiem un tādu bija daudz! Vispār baltkrievi ir ļoti vienkārši un sirsnīgi cilvēki, cik man nācies novērot, varbūt tāpēc viņiem nepietiek niknuma, lai nomestu to Lukašenko vienreiz nost no kakla.

Maskavā un Pēterburgā arī bija ļoti atsaucīgi cilvēki un nekādus tur izbļāvienus par fašistiem vai vispār naidīgu attieksmi, par to, ka esam latvieši, mēs nesastapām.

Protams, Baltkrievijā un arī Pēterburgā vēl arvien stilistiski valda "savoks" – padomju savienības gars. Viss izskatās pelēcīgs un vienmuļš. Arī Maskavas centrs manās acīs daudz ar neko sevišķu neizcēlās. Sabiedriskais transports absolūti nav modernizēts – liekas, ka tie tramvaji un autobusi ir no pagājušā gadsimta 70-tajiem gadiem!

Bet kopumā mēs labprāt atkal tur atgrieztos, jo tiešām necerējām, ka tur varētu būt cilvēki, kas zina mūsu grupu un ir reāli fani. Viens puisis bija pat uztaisījis sev tetovējumus ar mūsu grupas simboliku un bildi no Pērkoņkalves albuma vāciņa!

2. Šogad Liepājā spēlēsiet otro reizi. Pastāsti mazliet par to, kas šajā programmā būs savādāks kā citās un to, kā izveidojās sadarbība ar Sia Radikal valsts svētku koncertiem?

Jā, maijā mēs bijām Liepājas festivālā Liiv Riek ar savu folk koncertu. Tagad atgriezīsimies ar smago programmu. Sadarbības ideja ar grupu Sia Radikal mums radās pēc koncerta Saldus Saulē, kur mēs spēlējām kopā. Gustavs Terzens piedāvāja mums noorganizēt koncertu Liepājā, bet mēs savukārt uzaicinājām viņus uz 11.novembra pasākumu Rīgā.

Par cik tie ir tādi latviešiem svarīgi vēstures datumi  - 11. un 18.novembris, tad mēs speciāli gatavojam programmu, kurā pārsvarā būs dziesmas no Latviešu Strēlnieki albuma. Centīsimies arī sagādāt skatuves tērpus atbilstošus – tā laika strēlnieku uniformas.

3. Pagājušā gada rudenī notika izmaiņas grupas sastāvā, kad aizgāja ģitārists Mārtiņš, bet pievienojās Egons. Vai ir kā mainījies repertuārs spēlējot koncertos pēdējā gada laikā? Ir kādas dziesmas, kuras netiek spēlētas tieši ģitāristu maiņas dēļ, vai arī citas tiek spēlētas biežāk?

Pa lielam nekas nav mainījies. Ir tādas koncertdziesmas, ko mēs pārsvarā spēlējam, hiti - ja tā var nosaukt, kuras savulaik apguva Mārtiņš un tagad Egons. Bet par cik mums to albumu ir jau padaudz, tad tomēr visas dziesmas Egons vēl nezina. Ik pa laikam viņš iemācas kādu jaunu klāt. Bet paralēli tam mēs jau kopā taisām jaunas dziesmas. Vārdu sakot, Egonam ir ko pasvīst, lai visu to galvā sabāztu un atcerētos - par cik viņš vēl spelē Iļģos un ar Ūdrīti (The Hobos), kā arī šad tad ar Louie Fontaine & The Starlight Searchers.

Bet tā nav, ka būtu kāda dziesma, ko piemēram Egons nevarētu nospēlēt. Vienkārši pa gadiem to dziesmu ir sakrājies daudz un visas uzreiz iemācīties nav iespējams.

4. Ņemot vērā aktīvo koncertēšanu, jums ir kāda sistēma lai varētu visi izbraukāt, ņemot vērā, ka darba dienās ir arī jāstrādā?

Nē, nekāda īpaša sistēma nav. Darbā tikai laicīgi jāsarunā, lai var tikt prom un viss. Pagaidām tas vienmēr ir izdevies un kolēģi ir nākuši pretī un atbalstījuši. Tomēr arī nekādas pārāk ilgas prombūšanas vēl nav bijis. Augstākais ir bijušas divas nedēļas. Parasti tas notiek "weekendos" , piektdien – sestdien – svētdien (dažreiz sākas jau ar ceturtdienu) un pirmdien atkal darbā.

5. Kopš "Kurbada" izdošanas pagājis vairāk kā pusotrs gads. Ar ko nodarbojaties pašreiz, kādas idejas nākamajam albumam, par kādu tēmu tas iecerēts?

Albums laikam būs par Senprūšiem, trešo un vairs neeksistējošo Baltu tautu. Es domāju, ka mums par to ir jāpastāsta, jo ļoti maz cilvēku vispār zina vai ir dzirdējuši kaut ko par Senprūšiem. Ļoti iespējams, ka Prūsija savulaik ir bijusi visu Baltu galvenais reliģiskais un kultūras centrs. Ir stāsti par to, ka galvenā priestera – Krīvu Krīva vara bija ne tikai pār Prūšiem, bet arī pār Latviešiem un Lietuviešiem. Katrā ziņā Latvijā ir daudz vietas ar nosaukumu Krīvs, Krīvu - kam gan nav nekāda sakara ar krieviem.

Tagad mums jau top piektā jaunā dziesma.

6. Skyforger neizceļas ar video klipu daudzumu, kāpēc tā? Neesat plānojuši uzņemt  klipu, piemēram, par kādu no "Kurbada" dziesmām?

Gribētos jau vairāk to video, bet izmaksas ir ļoti dārgas un taisīt prastu klipu, lai tikai "būtu", arī negribas. Tāpat negribas lai tas klips būtu līdzīgs simtiem citu klipu. Tomēr mēs jau esam sākuši strādāt pie viena video, tieši no Kurbada albuma! Ir izveidojusies sadarbība ar vienu kantori, ka specializējas šajā jomā. Ļoti ceram, ka mums sanāks labs skatāms gabals – vīriem ir ļoti labas idejas un mēs tur praktiski iekšā nebāžamies.

Vienīgi slikti, ka viss velkas diezgan lēni dažādu apstākļu dēļ, pat īsti nezinu, kad tas vispār būs gatavs. Nu cerams, ka pēc iespējas drīzāk, jo ļoti gribās ari kaut ko nofilmēt jaunajam albūmam, kad tas taps gatavs un nāks laukā.

7. Tu veido pats savu blogu par Baltu vēsturi, mitoloģiju. (http://history.skyforger.lv ) Nupat publicēts arī skaidrojums par Semigalls’ Warchant albuma vāka gleznojumu. Par ko stāstīsi tālāk un vai ir plānots tulkot informāciju arī latviski, lietuviski?

Tulkot uz visām valodām laikam esmu par slinku. Uzskatu, ka 80%, kas sērfo pa internetu zina angļu valodu  pietiekami labi, lai saprastu, kas ir rakstīts. Pie tam latviešiem viss tas materiāls ir pieejams latviešu valodā, vajag tikai pameklēt. Bloga ideja un mērķis bija izskaidrot un pastāstīt tieši ārzemniekiem par mums, par Baltiem, mūsu kultūru un vēsturi. Pasaulē tas ar vien vēl ir melnais plankums.

Uz priekšdienām ideju par ko rakstīt man ir vai kaut cik. Piemēram par Pērkoņkrustu/svastiku, tautasdziesmām/dainām, Sibīrijas izsūtīšanām, kaut vai izskaidrot vēlreiz par Latvian Legion SS utt. Vārdu sakot par ko stāstīt netrūkst, galvenais – vajag tik kalt!

8. Varbūt vēlies pats kaut ko piebilst savā, vai grupas vārdā, kamēr gaidām uzstāšanos Kurzemē?

Sveicieni visiem mūsu faniem Kurzemē! Gaidām Jūs atkal uz koncertu Liepājā 18. novembra vakarā un iesaku atnākt arī tiem, kam smagā mūzika varbūt nepatīk tik ļoti, bet interesē Latvijas vēsture – varbūt, ka jūsu domas mainās! Manuprāt, par senajām senču cīņam un skarbajiem laikiem var runāt tikai caur smago mūziku, nevis piemēram, dziedāt šlāgeri vai popmūziku.

Pēteris/Skyforger.

Resursi: www.skyforger.lv.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

Grabējs

Nu bij vienkārši kolsāls pasākums. Tik daudz cilvēku vienviet - kaut kas labs. Tā tik var notikt vasarā.

pirms 9 gadiem, 2011.11.20 13:26

Kultūra