Džeza dienas Liepājā

Ar Valsts Kultūrkapitāla fonda Kurzemes programmas atbalstu un Liepājas Kultūras projektu konkursa atbalstu līdz 6. maijam Liepājā notiek Džeza dienas, informē Liepājas Kultūras pārvaldes attīstības projektu vadītāja Krista Kalnarāja.

To organizēšanā iesaistījusies Emiļa Melngaiļa Liepājas mūzikas vidusskola, biedrība „Liepājas kamerorķestris”, Liepājas Simfoniskais orķestris un Liepājas Kultūras pārvalde.

Eiropas tūres laikā Liepājā 25. aprīlī pulksten 18 Liepājas Latviešu biedrības namā uzstāsies „Eiropas Džeza orķestris”, kas ir starptautiski lielākais šāda veida „big band” džeza projekts. 2011. gada orķestra programma ir izveidota uz modernā džeza bāzes ar etniskās mūzika „piegaršu”. Dažbrīd programma ir pat ēteriska, dažbrīd pat ļoti mežonīga, kur sastapsies Eiropas un Afro – Amerikas muzikālais mantojums.

Eiropas Džeza orķestra tūre sāksies Dānijā 4. aprīlī un noslēgsies 28. aprīlī Somijas pilsētā Turku. Orķestris liepājniekiem piedāvās krāšņu koncertprogrammu, ko visprecīzāk var definēt divos vārdos – pasaules džezs. Katru gadu šis projekts ir ar jaunu sastāvu, jaunu diriģentu un programmu. Projektā piedalās dalībnieki vecumā no 18 līdz 30 gadiem, kas ļauj šim projektam izvirzīt jaunus muzikālus mērķus un „staigāt par vēl neapgūtiem ceļiem”.

30. aprīlī pulksten 17 Liepājā notiks bezmaksas džeza koncerts „Vakara noskaņai…”, kas būs kā dāvana visiem tiem liepājniekiem un tuvākās apkārtnes iedzīvotājiem, kas būs piedalījušies lielajā pavasara talkā. Koncerts notiks Romas dārzā, radot jauku un omulīgu noskaņu.

Koncertā savu izpratni par džeza mūziku demonstrēs Emiļa Melngaiļa Liepāja mūzikas vidusskolas ansambļi. Pasākums attīstīsies, jo pievienosies saksofona meistars Alex, Liepājas Simfoniskā orķestra vijolnieču ansamblis, Aivars Meijers (kontrabass), Māris Kupčs (ģitāra), Normunds Kalniņš (taustiņinstrumenti).

6. maijā pulksten 19 Liepājas Latviešu biedrības namā notiks koncerts „Jazz icons”, kurā Liepājas Simfoniskais orķestris Jēkaba Ozoliņa vadībā izpildīs klasiskus un pazīstamus džeza skaņdarbus, kurus īpaši šim koncertam aranžējis Jēkabs Ozoliņš.

Koncerta pirmajā daļā skanēs džeza melodijas latino ritmos, kurus izpildīs Amber (Aija Vītoliņa) – vokāls, Raimonds Macats - elektro čells (a la  bass), Aivars Hermanis - akustiskā ģitāra, Mārcis Auziņš - akustiskā ģitāra, Ainis Zavackis - cajon (latin box). Otrajā daļā Liepājas Simfoniskais orķestris Jēkaba Ozoliņa vadībā izpildīs populāras džeza melodijas un tēmas. Solisti: Edijs Šnipke – vokāls, Alex (Aleksejs Balinskis) – saksofons, Linda Rozentāle – akordeons, Amber (Aija Vītoliņa) – vokāls, Raimonds Macats - elektro čells (a la  bass), Aivars Hermanis - akustiskā ģitāra.

18. aprīlī Emiļa Melngaiļa Liepājas mūzikas vidusskolā ar VKKF finansiālu atbalstu notiks džeza un populārās mūzikas meistarklases. Meistarklases paredzētas visiem tiem interesentiem, kam tuvas dažādas perkusijas un sitaminstrumenti. Par meistarklašu vadītāju piekritis būt viens no spilgtākajiem Latvijas sitaminstrumentu speciālistiem Rihards Zaļupe.

Kopš 2006. gada Rihards Zaļupe ir Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra mūziķis un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas docents. Paralēli darbam orķestros mūziķis daudz spēlē arī solo – viņš koncertējis kopā ar Latvijas Nacionālās operas orķestri, PPO „Rīga”, Rīgas Festivāla orķestri, kamerorķestri Sinfonietta Rīga u. c. Ļoti cieši sadarbojas ar brāļiem Raimondu un Oskaru Petrauskiem. Viņš koncertējis Somijā, Zviedrijā, Norvēģijā, Dānijā, Čehijā, Ungārijā, Austrijā, Šveicē, Francijā, Vācijā, Beļģijā, Itālijā un Spānijā.

Lielu nozīmi Riharda Zaļupes dzīvē ieņem komponēšana un aranžēšana. Pirmais skaņdarbs „Austrumu fantāzija” sarakstīts 2002. gadā. Skaņdarbi rakstīti marimbai, orķestrim, sitaminstrumentiem, jauktajiem un zēnu koriem. Paralēli akadēmiskajai mūzikai Rihards Zaļupe daudz spēlē arī džezu, house un popmūziku kā bundzinieks un perkusionists.

2008. gadā viņš ierakstījis Latvijā pirmo albumu marimbai Marimba Dance, būdams vienlaicīgi gan izpildītājmākslinieks, gan komponists. Rihards Zaļupe un albums Marimba Dance saņēmis Latvijas Mūzikas ierakstu Gada balvu 2008 nominācijā „Gada debija”.

Dalība meistarklasēs ir bez maksas.

Pievieno komentāru

Kultūra