Būs skatāma dokumentālā filma "Dotais lielums: mana māte"

Pēc skatītāju pieprasījuma, 3. februārī pulksten 16 un 4. februārī pulksten 14 Liepājas Latviešu biedrības nama Kamerzālē būs skatāma režisores Ievas Ozoliņas dokumentālā filma "Dotais lielums: mana māte".

Aizkustinošs un reizē ironisks stāsts par mātes mīlestības destruktīvo un reizē radošo spēku. Raitim nav draudzenes un ir maz pieredzes ar pretējo dzimumu. Izjūtot psiholoģisku atkarību no mātes, viņš viņu iesūdz policijā par emocionālu šantāžu. Ielūkojoties talantīga matemātiķa pasaulē, filma akcentē trauslo robežu starp mātes lomu un pieauguša vīrieša atbildību par savu dzīvi, informē projektu koordinatore Laura Oliņa.

Filmā gan dēls, gan māte, gan arī mātes tēvs izklāsta savu versiju par attiecībām ar tuvākajiem cilvēkiem, «savā nelaimīgajā dzīvē vaino arī citus. Un tas raksturīgi daudziem cilvēkiem - vainot ārējos apstākļus, sabiedrību, ģimeni un ļoti bieži vecākus». Filma savdabīgā veidā parāda samērā tipisku ģimeni, kurā dažādu apstākļu dēļ tiek «sabojāta dzīve sev un arī tuvajiem cilvēkiem, un tā no paaudzes paaudzē». Režisore uzskata, ka «ziemeļniekiem vispār ir tendence runāt sausāk un strupāk, teiksim, vai esi paēdis, nevis - kā tu jūties? Tam vienkārši nav laika. Šīs ģimenes gadījumā cilvēki vispār nepieskaras sajūtām, emocijām». Ieva Ozoliņa atzīst, ka filmā atainotā ģimene noteikti nav unikāls gadījums, turklāt dokumentālais kino vispār ir kā lakmusa papīriņš, kas uzrāda sabiedrību. «Tā ir ļoti ikdienišķa filma - viena ģimene, bet daudzu ģimeņu spogulis. Sāku ar Raiti, tad satiku viņa mammu Silviju, un visbeidzot satiku Silvijas tēti, un man viss kļuva skaidrs...» nosaka filmas režisore.

Režisores Ievas Ozoliņas dokumentālā filma "Dotais lielums: mana māte" pasaulē nozīmīgākajā dokumentālo filmu festivālā IDFA Amsterdamā saņēma žūrijas balvu. Festivāls IDFA par filmu rakstīja: "Ārkārtīgi intīmais tuvums ar filmas varoņiem, ko režisore un operators spēj panākt, ir pārsteidzošs."

Filmas producente Madara Melberga (FA Filma) uzsver, ka IDFA Amsterdamā var uzskatīt par "olimpiskajām spēlēm" dokumentālajā kino. Latvijas vēsturē šis ir otrais gadījums pēc Ivara Selecka leģendārās "Šķērsielas" (1989), kad latviešu režisora filma gūst šāda mēroga panākumus.

Ievai Ozoliņai šī ir otrā pilnmetrāžas dokumentālā filma pēc "Mans tēvs baņķieris", kura 2015. gadā ieguva Lielo Kristapu kategorijā Labākā debija un ir viena no visu laiku skatītākajām dokumentālajām filmām Latvijā kopš neatkarības atjaunošanas.

Biļetes uz filmas seansiem iespējams iegādāties Liepājas Latviešu biedrības nama kasē. Biļešu cena: trīs eiro.

Pievieno komentāru

Kultūra