Būs koncerts ar Liepājā vēl nedzirdētiem latviešu komponistu jaunumiem

Koncerta New Classics veidotāji dāvina liepājniekiem valsts svētkos latvisku programmu ar populārākajām melodijām no Rīgas Kinostudijas filmām un Liepājā vēl nedzirdētiem latviešu komponistu jaunumiem.

Rītvakar, 14. novembrī, plkst.19.00 Liepājas Latviešu biedrības namu pieskandinās latviska programma ar gan Liepājā vēl neatskaņotiem jaundarbiem, gan arī ar pazīstamām un iemīļotām melodijām no skaistākajām latviešu kinofilmām. Blakus mūzikas fragmentiem no filmām Ilgais ceļš kāpās, Pūt, vējiņi, Ezera sonāte, Ceplis, Pie bagātās kundzes un citām, klausītājiem būs iespēja piedzīvot arī vairāku latviešu komponistu pirmatskaņojumus Liepājā. To starpā Uģa Prauliņa veltījums Latvijas valsts neatkarības 90. gadadienas svinībām, skaņdarbs Mūzika stīgām un klavierēm, Ērika Eglīša romantisma caurvītās kompozīcijas Con amore 1. daļa "Pavasara ziedi", Jura Kulakova tautas dziesmas apdare Tumsa, tumsa... jaunā instrumentācijā kameroķestra sastāvam un solistu grupai, kā arī Latvijā līdz šim tikai vienu reizi atskaņotais Intermeco no Jāzepa Vītola Stīgu kvarteta Sol maž., op. 27 Jura Ķeniņa aranžējumā.

Koncerta New Classics koncepciju un muzikālo programmu veidojuši paši tā dalībnieki: kamerorķestris Gaudeamus orchestra, diriģents Guntars Bernāts, pianiste Terēze Rozenberga un māksliniece Inguna Krolle–Irbe. Dibināts vēl samērā nesen, kamerorķestris Gaudeamus orchestra jau paspējis nostabilizēt savu profilu un vietu Latvijas mūzikas dzīvē, regulāri sniedzot koncertus gan visā Latvijā, gan arī ārvalstīs. Arī Liepājā orķestris neuzstāsies pirmo reizi. Savā radošajā darbībā Gaudeamus orchestra lielu uzsvaru liek uz repertuāra dažādību, būtisks tā mērķis ir arī aktualizēt klasiskās mūzikas vērtību izpratni jaunatnes auditorijas vidū un sniegt savu ieguldījumu tās popularizēšanā.

No 2006. gada Gaudeamus orchestra mākslinieciskā vadība uzticēta diriģentam Guntaram Bernātam. Viņa profesionālā darbība pēc maģistra grādā iegūšanas Latvijas Mūzikas akadēmijas simfoniskā orķestra diriģēšanas klasē un papildināšanās Ukrainas Nacionālās Mūzikas akadēmijā, bijusi saistīta ar Rīgas Muzikālo teātri un Latvijas Nacionālo operu. Diriģents būtiski veicinājis Gaudeamus orchestra māksliniecisko izaugsmi, kopā attīstot dinamiskas un plašu publikas loku uzrunājošas koncertprogrammas, kuras bieži vien papildina teātra, dejas un vizuālās mākslas žanru elementi. Arī jaunā koncertprogramma New Classics veidota kā krāšņs multimediāls un muzikāls piedzīvojums.

Pianistei Terēzei Rozenbergai, kura izpildīs solo partiju Uģa Prauliņa skaņdarbā "Mūzika stīgām un klavierēm", šī būs muzikāla atgriešanās Liepājā pēc vairāku gadu pārtraukuma. Pirmo profesionālo izglītību ieguvusi Rīgā, pēc tam studiju ceļi viņu aizveduši uz Sidneju, kā arī uz Frankfurtes pie Mainas un Detmoldas mūzikas augstskolām. Pianiste guvusies starptautiskus panākumus, regulāri uzstājoties visā Eiropā un Austrālijā un palaikam ar koncertiem iegriežoties arī Latvijā. Svarīgu vietu savā repertuārā Terēze Rozenberga piešķir mūsdienu Baltijas valstu komponistu mūzikai. Viņai svarīgā daudzveidīga darbība un sevis pilnveidošana gan radošajā ziņā, gan izejot aiz tās robežām. Par to liecina arī viņas dažādās aktivitātes kultūras menedžmenta jomā.

Koncerta muzikālos iespaidus papildinās mākslinieces Ingunas Krolles - Irbes speciāli šim projektam radītās krāsu vīzijas. Kopā ar izvēlētajiem skaņdarbiem tie klausītājus pavadīs cauri dažādām emociju noskaņām, muzikāliem raksturiem un skaņu spēlēm. Māksliniece absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas grafikas nodaļu un kopš tā laika aktīvi veidojusi savu radošo karjeru gan Latvijā, gan arī ārvalstīs. Viņas kontā ir liels skaits starptautisko un valsts nozīmes projektu - personālizstādes, kā arī ceļojošās un jauno mākslinieku grupu izstādes. Darbi atrodami Latvijas Mākslinieku savienības un privātkolekcijās Latvijā un ārzemēs. Liepājniekiem iespējams vēl atmiņā spilgtais R.Paula 75. gadu jubilejas koncerts 2011. gadā, kurā Inguna Krolle-Irbe bija veidojusi septiņu skaņdarbu video vizualizāciju dziesmu ciklam "Melnais kliedziens".

Koncertprogramma New Classics, kura ieskandinās Latvijas Republikas proklamēšanas dienas pasākumu programmu, ir šī pasākuma organizatoru un dalībnieku dāvana Liepājas iedzīvotājiem šajos Latvijai nozīmīgajos svētkos.

Biļetes uz koncertiem vēl var paspēt iegādāties "Biļešu Paradīzes" kasēs un www.bilesuparadize.lv. Biļešu cena 4,- LVL un 5,- LVL.

Pievieno komentāru

Kultūra