Balvu par mūža ieguldījumu Latvijas literatūrā piešķir rakstniekam Andrim Kolbergam

Šogad ekspertu komisija vienbalsīgi nolēmusi "Mūža balvu Latvijas literatūrā 2011" piešķirt rakstniekam Andrim Kolbergam, - šodien žurnālistiem atklāja ekspertu komisijas pārstāve un Starptautiskās Rakstnieku un tulkotāju mājas vadītāja Andra Konste.

Iepriekšējos gados balvas žūrijas ekspertu domas dalījušās par to, kurš no autoriem būtu pelnījis balvu par mūža ieguldījumu Latvijas literatūrā, taču šogad žūrija savā lēmumā bija vienprātīga, ka balva jāpiešķir Kolbergam.

"Kolbergs ir visvairāk tulkotais latviešu autors. Domāju, ka viņa darbi ir arī vieni no visvairāk lasītajiem latviešu autoru darbiem. Kolbergs ir bijis gandrīz vienīgais, kurš latviešu literatūrā ir uzturējis latviešu detektīvžanru. Autors, saņēmis ziņu par to, ka iegūs šo balvu, bija ļoti aizkustināts, jo šķita, ka dažreiz mēs nepamatoti aizmirstam šajā žanrā strādājošo autoru," pauda Konste.

Kolbergs ir dzimis 1938.gadā Rīgā. Mācījies Maskavas Poligrāfijas institūtā, strādājis Rīgas Vagonu rūpnīcā un citās fabrikās. Publicējas kopš 1965.gada. 70. un 80.gados Kolbergs kļuva par vienu no populārākajiem latviešu kriminālromānu rakstniekiem, viņa darbi izdoti visā PSRS un vairākās Eiropas valstīs.

Atmodas gados viņš kļuva par atjaunotās Rīgas Latviešu biedrības pirmo priekšsēdētāju, Latvijas Detektīvžanra asociācijas prezidentu un atjaunotā žurnāla "Atpūta" galveno redaktoru. Pēdējā laikā sarakstījis vairākus ceļvežus par Rīgu.

Pēc Kolberga scenārijiem un kriminālromāniem uzņemtas tādas kinofilmas kā "Liekam būt", "Atspulgs ūdenī", "Dāvanas pa telefonu", "Rallijs", "Trīs dienas pārdomām", "Dubultnieks", "Fotogrāfija ar sievieti un mežakuili", "Par mīlestību pašreiz nerunāsim", "Depresija" un "Rīgas sargi".

2010.gadā klajā nāca Kolberga grāmata "Dienasgrāmata", kas, apvienojot gan objektīvā fakta realitāti, gan rakstnieka rakstura noteikto subjektivitāti, ir vērtība, ko sauc par laikmeta liecību, laikmeta dokumentu un laikmeta pazinēja liecību.

Kolbergs tiks apbalvots 26.aprīlī plkst.18 balvu pasniegšanas ceremonijā "Rīgas mākslas telpā", kad tiks paziņoti arī citi "Latvijas Literatūras gada balvas 2011" ieguvēji četrās nominācijās.

Izvērtējot 2011.gada literāro veikumu, "Latvijas Literatūras gada balvas 2011" ekspertu komisijā strādāja Pauls Bankovskis, Lita Silova, Andra Konste, Ronalds Briedis, Anda Baklāne, Guntis Berelis, Liāna Langa un Dace Rukšāne-Ščipčinska.

"Latvijas Literatūras gada balva" ir nozīmīgākais gada notikums literatūras nozarē Latvijā. 2001.gadā tika sākta tradīcija ik gadu izvērtēt literāro veikumu un piešķirt balvas literatūrā, kas uzskatāmas par profesionālāko novērtējumu un atzinību izcilākajiem darbiem, kuri gada laikā nākuši klajā Latvijas rakstniecībā.

Aprīlī "Latvijas Literatūras gada balvai 2011" nominētās grāmatas lasīšanai uz vietas būs pieejamas "Birojnīcā" un "Vīna studijā", Elizabetes ielā 10 un Stabu ielā 30. Grāmatas būs nopērkamas grāmatnīcās "Jānis Roze", "Valters un Rapa" un citās.

Pievieno komentāru

Kultūra