Atklās Gunāra Kopštāla "Mirkļa pieturu"

Mūsdienu izcilais fotomākslas meistars Gunārs Kopštāls ikvienu interesentu aicina uz savas 80 gadu jubilejas personālizstādes atklāšanu un fotogrāmatas "Mirkļa pietura" atvēršanas svētkiem 7. septembrī pulksten 17:00 Liepājas Latviešu biedrības nama galerijā. Izstādi varēs apskatīt līdz 30. septembrim.

Viens no Liepājas Fotostudijas FOTAST dibinātājiem, Starptautiskās Fotomākslas federācijas (FIAP) Mūža biedrs, Žurnālistu savienības biedrs, starptautiskās klases fotomākslinieks (AFIAP), M.Buclera prēmijas laureāts un pedagogs Gunārs Kopštāls, kura melnbaltās fotogrāfijas eksponētas daudzu ārvalstu fotosalonos un kurš ir saņēmis vairākus augstus apbalvojumus, jau kopš 2011. gada novembra aizrautīgi strādājis, lai, atzīmējot 80 gadu jubileju, savu mūža veikumu apkopotu un izdotu fotogrāmatā "Mirkļa pietura". Tās izveidei fotomākslinieks no savu darbu krājumiem atlasījis vairāk kā 130 fotoattēlu, kas guvuši panākumus un saņēmuši zelta, sudraba un bronzas medaļas starptautiskās izstādēs un konkursos gan ārvalstīs, gan Latvijā.

Gunāra Kopštāla fotoalbumā "Mirkļa pietura" apkopoti paša autora ļoti rūpīgi izvēlēti, pamatā melnbalti, darbi, Pētera Jaunzema apraksts par mākslinieka dzīves gājumu un fotomākslinieka līdzcilvēku (Ēriks Kūlis, Jānis Lādītis, u.c.) interviju fragmenti.

"Piecdesmit gados esmu radījis simtiem darbu, no kuriem daudzi ir pabijuši personālizstādēs un ārzemju fotosalonos. Ir bijuši panākumi, saņemti apbalvojumi, goda nosaukumi, bet vai tas ir bijis svarīgākais? Svarīgākais ir savas zināšanas nodot kādam tālāk – iemācīt saprast un mīlēt šo lielisko mākslas sastāvdaļu – f o t o g r ā f i j u", teicis fotomākslinieks. Un to viņš arī dara. Trīsdesmit piecus gadus mācījis mīlēt fotomākslu Liepājas lietišķās mākslas vidusskolas audzēkņiem. Pašlaik viņš ir gan skolotājs, gan autoritāte jaunajiem fotogrāfiem Liepājas 15. vidusskolā, kurā iekārtota fotostudija. Daudzu gadu garumā G.Kopštāls ir konsultējis jaunos autorus, dodot viņiem ierosmi ieraudzīt savu dzimto pusi ar fotoobjektīva palīdzību, tuvāk iepazīt sava novada ļaudis un novada bagātību kopumā.

Gunāra Kopštāla radošais mantojums ir tiešām iespaidīgs, viņa 80 gadu jubilejas personālizstādē izraudzīti tikai paši labākie darbi (gan mākslinieciski augstvērtīgi, gan pašam autoram svarīgi un nozīmīgi), kas radīti dažādos laika posmos.

Senākie izstādē (un arī grāmatā) aplūkojamie darbi datējami ar 20. gadsimta 50. gadiem, ar laiku, kad Gunārs Kopštāls uzsāka darbību tikko dibinātajā Liepājas Tautas fotostudijā. Savukārt jaunākie darbi - ar 2010. gadu.

Pats autors apgalvo, ka ir ļoti grūti noformulēt tematiku un ierobežot izstādi kādā noteiktā koncepcijā. Tomēr, izvērtējot eksponējamos darbus, atrod izstādes kopsaucēju un vadlīniju – Liepāju.

Izstādē būs apskatāmi Liepājai un Latvijai nozīmīgu personību portreti, kā arī Liepājai vien raksturīgā pilsētvide.

Fotogrāmatas izdošanu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Liepājas Kultūras pārvalde, Liepājas Tautas mākslas un kultūras centrs, Liepājas Izglītības pārvalde, akciju sabiedrība Liepājas Metalurgs un akciju sabiedrība Liepājas papīrs.

Anda Birkenberga
Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra
Projektu vadītāja

Pievieno komentāru

Kultūra