Aizvadītā gada nozīmīgākie notikumi Liepājas kultūras dzīvē

Liepājas Kultūras pārvalde sagatavojusi pārskatu par gada nozīmīgākajiem lēmumiem nozarē aizvadītā gada laikā.

Liepājas dome pieņēmusi lēmumu par koncertestrādes "Pūt, vējiņi!" rekonstrukciju. Tika izsludināts skiču konkurss, kura rezultātā noteikts arī labākais vizuālais risinājums koncertestrādei.

Liepājas pašvaldība parakstījusi līgumu ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru (CFLA) par sešu miljonu latu piesaisti projekta Liepājas daudzfunkcionālais centrs "Lielais Dzintars" īstenošanai. Līgums ir parakstīts saskaņā ar Liepājas pilsētas domes 2011.gada 24.novembra lēmumu, kad pašvaldības deputāti atbalstīja ES finansējuma piesaisti minētā projekta īstenošanai. Līgums paredz arī papildu valsts dotācijas piesaisti Ls 991 735 apmērā. Pašvaldībai jau tuvākajā laikā ir iespējas saņemt avansa maksājumu līdz 20% no ERAF piešķirtā finansējuma, t.i. 1,2 milj. latu apmērā. Tā pat Liepājas pašvaldība par daudzfunkcionālā centra "Lielais Dzintars" vadītāju darbā pieņēmusi bijušo Kultūras ministru Intu Dālderi.

Energoefektivitātes uzlabošanas darbi turpinājās trijās pašvaldības kultūras iestāžu ēkās – Liepājas Latviešu biedrības namā, Liepājas teātrī un Liepājas muzejā. Tieši Liepājas muzejā pirms restaurācijas darbu uzsākšanas šoruden tika atklātas iepriekš nezināms jūgendstila sienas gleznojums. Savukārt jau rekonstrukcijas darbu laikā atklājušies arī līdz šim nezināmi un interesanti 20. gadsimta sākuma interjera un labiekārtojuma elementi – flīzes. Liepājas teātra ēkas atjaunošana un siltināšana ir pabeigta.

2011. gada martā pie lasītājiem un arhitektūras cienītājiem visā Latvijā nonāca krāšņā Imanta Lancmaņa un Angelikas Berči veidotā grāmata "Bertschy". Grāmatas veidošana ar valsts Kultūrkapitāla fonda, Vācijas vēstniecības Latvijā un a/s "Latvijas gāze" atbalstu ilga gandrīz divus gadus. Tas ir pētījums par arhitektūras mantojumu, ko Liepājai atstājis izcilais arhitekts Pauls Makss Berči un viņa dēli.

Izcili sasniegumi šogad Liepājas teātrim. "Spēlmaņu nakts" balvu saņēma režisora Dž.Dž.Džilindžera izrāde "Ragana", ko par labāko atzina tieši skatītāji. Nominācijā Gada aktrise balvu saņēma Inese Kučinska no Liepājas teātra par Sievas lomu izrādē "Ragana" un Epas lomu izrādē "Laimesciema podniekdarbnīca". Kučinska saņēma arī Skatītāju balsojuma balvu kā gada iemīļotākā aktrise. Savukārt nominācijā Gada jaunais skatuves mākslinieks pie balvas tika jaunais aktieris Kaspars Kārkliņš par Čaka lomu izrādē "Spēlē, Spēlmani!", kā arī par lomām izrādēs "Ugunī" un "Laimesciema podniekdarbnīca" Liepājas teātrī.

Lai veicinātu interesi par latviešu literatūras klasiķi Egonu Līvu, viņa literāro mantojumu un devumu jūrniecības popularizēšanā, ar Latvijas Rakstnieku savienības, Liepājas Kultūras pārvaldes un Latvijas Jūras akadēmija atbalstu 2011. gadā tika iedibināta rakstnieka Egona Līva piemiņas balva "Krasta ļaudis". Tas vienlaicīgi ir konkurss, kurā var piedalīties interesenti no visas Latvijas.

2011. gadā savu darbību uzsāka "Goda teātris". Nepilna gada laikā tas skatītājiem piedāvājis noskatīties jau divas pirmizrādes – "Žurka" un "Nelegālais", kas guva lielu atsaucību tieši jauniešu auditorijā. Liepājas pašvaldība Goda teātrim piešķīrusi arī telpas Dārza ielā, lai Goda teātrim būtu sava pastāvīga mājvieta.

Uz jaunām telpām Dārza ielā šogad pārcēlās arī Liepājas Amatnieku biedrība. Vairāku stāvu ēkā šobrīd liepājniekiem un tūristiem ir iespēja iepazīt un klātienē vērot, kā strādā amatnieki, darinot savus unikālos izstrādājumus.

Savu 5. jubileju šogad svinēja Starptautiskais ielu teātru festivāls "Zeme.Debess.Jūra", ko organizē Liepājas Leļļu teātris. Ik gadu festivāls uz Liepāju atved māksliniekus no dažādām valstīm, kas liepājniekus priecē ar krāšņiem un iespaidīgiem priekšnesumiem.

Starptautiskais Liepājas ērģeļmūzikas festivāls šogad svinēja 10. jubileju. Jubilejas gadā klausītāji varēja baudīt dažādu ērģeļskolu un paaudžu mākslinieku sniegumu. Interesantās programmās skanēja arī līdz šim Liepājā nedzirdēti skaņdarbi. Par godu festivāla jubilejai tika atklāta arī lielformāta fotogrāfiju izstāde, kas atspoguļoja iepriekšējo gadu festivālu norisi.

Pirmo reizi Liepājā notika festivāls "Summer Sound Liepāja", kas Liepājas pludmalē un Jūrmalas parka teritorijā pulcēja apmēram 20 tūkstošus skatītāju no Latvijas un ārvalstīm. Uz piecām skatuvēm uzstājās vairāk nekā 50 mākslinieki.

Pievieno komentāru

Kultūra