35 procenti Latvijas iedzīvotāju domā, ka Saule riņķo ap Zemi

35% Latvijas iedzīvotāju domā, ka Saule riņķo ap Zemi, liecina pētījumu centra SKDS veiktā aptauja.

Gandrīz 3/4 iedzīvotāju uzskata, ka visa radioaktivitāte ir cilvēka roku darbs, bet 2/5 ir pārliecināti, ka pirmie cilvēki ir dzīvojuši vienlaikus ar dinozauriem.

Pētījumu centra SKDS 2011.gada martā veiktās aptaujas rezultāti atklāj ne pārāk glaimojošu ainu par Latvijas iedzīvotāju zināšanām atsevišķos ar zinātni saistītos jautājumos. Piemēram, lai gan tas, ka nevis Saule riņķo ap Zemi, bet gan Zeme ap Sauli, tika atklāts jau 16. gadsimtā, bet pēdējo paaudžu laikā tas visiem kā pamata patiesība tiek mācīts jau skolā, izrādās, ka vairāk nekā trešā daļa (35%) Latvijas iedzīvotāju ir pretējās domās – viņi ir pārliecināti, ka Saule riņķo ap Zemi.

Aptaujas dati liecina, ka dažādi maldi Latvijā ir plaši vai pat ļoti plaši izplatīti arī daudzos citos ar zinātni saistītos jautājumos. Saskaņā ar aptaujas datiem 72% iedzīvotāju domā, ka visa radioaktivitāte ir cilvēka roku darbs, 63% ir pārliecināti, ka antibiotikas iznīcina vīrusus tikpat labi kā baktērijas, 39% domā, ka pirmie cilvēki ir dzīvojuši vienlaikus ar dinozauriem, bet 15% uzskata, ka Zeme pilnībā apriņķo ap Sauli viena mēneša laikā. Savukārt 14% nepiekrīt tādam atklājumam, ka pašreizējie cilvēki ir attīstījušies no agrīnām cilvēku sugām, 11% nedomā, ka Zemes centrs ir ļoti karsts, bet 7% nedomā, ka skābeklis, kuru mēs elpojam, rodas no augiem.

Pievieno komentāru

Kultūra