Policijas statistika rāda: Vairāk čiepj veikalos un zog metālu

Valsts policija izvērtējusi pusgada rezultātus un nākusi pie secinājuma, ka medus mucā kārtējo reizi trāpījusies darvas karote. Ja kopumā noziedzības līmenis gan Kurzemē kopumā, gan Liepājā un apkaimē samazinājies, tad strauji pieaudzis zādzību skaits tirdzniecības vietās un metāla zagļu pastrādātie noziegumi.

Statistika rāda, ka šā gada pirmajos sešos mēnešos Kurzemes reģionā reģistrēti 2048 noziedzīgi nodarījumi. Noziedzības līmenis Kurzemē samazinājies, uzsver Valsts policijas (VP) Kurzemes reģiona pārvaldes (KRP) priekšnieks Normunds Grūbis, piebilstot, ka samazinājums ir par 16 procentiem – par 391 noziedzīgu nodarījumu mazāk, nekā attiecīgajā laika periodā pērn.

“Kurzemē ir lielākais kritums uz Latvijas vispārējā fona,” norāda N. Grūbis un piebilst, ka noziedzības līmenis mazinās arī Liepājā un tās reģionā.

Slepkavības šā gada pirmajos sešos mēnešos Liepājā un apkaimē nav reģistrētas (letālais gadījums Liepājā, Vītolu ielā, notika jūlijā) (pērn attiecīgajā laika posmā 2), notikušas 12 laupīšanas, reģistrēti 19 ar narkotiku apriti saistīti likumpārkāpumi.

VP KRP priekšnieks uzsver, ka pēdējos gados noziedzībai visā Latvijā ir tendence samazināties. “Viens no iemesliem varētu būt tas, ka iedzīvotāji izbrauc no valsts,” lēš N. Grūbis. Tam, ka lielākā daļa noziedzīgo elementu jau varētu būt aizturēti un sēdētu aiz restēm, gan viņš nepiekrīt. Tad esot smalki jārēķina, cik tiek apcietināti, cik tajā pašā laikā - atbrīvoti.

Lielākā daļa no Liepājā un tās reģionā 2010. gada pirmajā pusē reģistrētajiem noziedzīgajiem nodarījumiem ir zādzības – kopā 313. Reģistrētas 25 zādzības no dzīvokļiem un 27 zādzības no automašīnām, kā arī 12 transportlīdzekļu zādzības.

Lauvas tiesu no kopējā zādzību skaita veido garnadžu nedarbi veikalos. “Pēdējā laikā izteikti pieaudzis zādzību skaits no tirdzniecības objektiem,” norāda N. Grūbis: no 207 Kurzemē reģistrētajām zādzībām no tirdzniecības vietām 117 reģistrētas Liepājā un apkaimē (tas ir par 94 vairāk, nekā pērn). Viņš lēš, ka iemesli tam var būt divi: vai nu patiesi palielinājusies garnadžu aktivitāte, vai arī aktīvāk sākuši strādāt veikalu apsargi.

Zādzību skaita pieaugumu veido arī metāla zagļi. “Ja kādam ir metāla zobi, uz ielas labāk nesmaidīt,” N. Grūbis ir skarbs. Un pārliecināts, ka likumpārkāpumus nevar norakstīt uz krīzes rēķina: “Ne jau visi bez darba palikušie zog. Turklāt zog ne jau tikai maizi un pirmās nepieciešamības preces.” Viņš pat pieļauj, ka zādzību skaits tirdzniecības vietās patiesībā varētu būt vēl lielāks, ka par maziem zaudējumiem, vai gadījumos, ja prece nebojāta atgūta, tirdzniecības objekti nemaz neziņo policijai.

Kopumā Kurzemē šā gada pirmajā pusē uzsākti 1924 kriminālprocesi, kas ir par 249 mazāk, nekā attiecīgajā laikā pērn. Liepājā un tās reģionā uzsākti 558 kriminālprocesi, par 128 mazāk, nekā gadu iepriekš. Kriminālvajāšanai prokuratūrai Kurzemē nodotas 714 lietas, Liepājā – 254 (1300 gadījumos atteikts uzsākt kriminālprocesu).

Pievieno komentāru

Kriminālziņas