Liepājā autovadītājam par zīdaiņa nāvējošu traumēšanu uz gājēju pārejas prasa piespriest septiņu gadu ilgu cietumsodu

Liepājas tiesā trešdien prokurors Andis Šķēle 28 gadus vecam autovadītājam, kurš jūlija sākumā uz gājēju pārejas ar auto uzbrauca bērnu ratiņiem, nāvējoši traumējot astoņus mēnešus vecu zīdaini, prasīja piespriest brīvības atņemšanu uz septiņiem gadiem, atņemot transportlīdzekļa vadīšanas tiesības uz pieciem gadiem.

Bērna māte pieteikusi arī prasību par 30 tūkstošu latu morālā kaitējuma, kā arī 344 latus materiālā kaitējuma par bēru izdevumiem un 205 latu juridisko pakalpojumu atlīdzību.

Pirms tiesas apsūdzētais Deniss Kuzmenko atlīdzināja materiālo kaitējumu, kā arī sedza daļu no bērna mātei sniegtajiem juridiskajiem pakalpojumiem. Savukārt par morālā kaitējuma prasību apsūdzētais atturējās izteikties, norādot, lai par to izlemj tiesa.

Liepājas tiesa trešdien lietu izskatīja bez pierādījumu pārbaudes, jo apsūdzētais pilnībā atzina savu vainu. Cietusī - 26 gadus vecā zīdaiņa māte - tiesas procesā nepiedalījās, jo pēc notikušā sieviete guvusi smagu psiholoģisku traumu un saņem psihoterapiju.

Psihiatrs sievietei rekomendējis nepiedalīties tiesas procesā un izvairīties no sastapšanās ar viņas bērna nāvē vainoto autovadītāju.

Sievietes advokāte Irēna Kibelko tiesā atzina, ka bērna māte ir morāli sagrauta - viņa joprojām nespēj pat veikt vienkāršus sadzīves darbus. Ģimenē tā ir dubulta traģēdija - vienīgais bērns gājis bojā sava tēva dzimšanas dienā.

"Sieviete saprot, ka autovadītājs nav pastrādājis tīšu noziegumu, viņa neuzstāj uz brīvības atņemšanu. Taču uzskata, ka vīrietim ir jāatņem transportlīdzekļa vadīšanas tiesības," pauda Kibelko.

Savukārt prokurors norādīja, ka sodam jābūt bargam, lai citi autovadītāju kļūtu apdomīgāki un šādu pārkāpumu - apdzīt citus spēkratus, kas apstājušies pie gājēju pārejas - nepieļautu.

Prokurors gan uzskata, ka pieteikums par morālā kaitējuma atlīdzību nav jāvērtē šī kriminālprocesa ietvaros, bet gan civiltiesiskā kārtībā, prasot atlīdzību no apdrošinātājiem.

Kuzmenko advokāts Ēriks Štālbergs savukārt uzsvēra, ka prokurors, prasot tik bargu sodu, pilda sabiedrības pasūtījumu. "Daļa sabiedrības vēlas, lai autovadītājam piespriestu ja ne nāvessodu, tad mūža ieslodzījumu. Prokurors, prasot sodu, vēlas šo lietu padarīt par paraugprāvu," sacīja advokāts.

Viņš norādīja, ka notikušais ir mazāk smags noziegums, jo tas izdarīts aiz neuzmanības. Šajā lietā ir būtiska arī cietušās attieksme, kura neuzstāj, lai autovadītājam piespriež cietumsodu, bet gan lai vīrietis turpina strādāt un pakāpeniski atlīdzina morālo kaitējumu.

Apsūdzētais autovadītājs tiesai pēdējā vārdā ar asarām acīs norādīja, ka ļoti nožēlo notikušo un tā traģiskās sekas. Viņš lūdza piedošanu ģimenei, kam nodarījis milzīgas ciešanas un sāpes.

Spriedumu tiesa pasludināts ceturtdien.

1982.gadā dzimušais Kuzmenko apsūdzēts par ceļu satiksmes noteikumu un transportlīdzekļu ekspluatācijas noteikumu pārkāpšanu, ja tas izraisījis cilvēka nāvi.

Par šādu noziegumu likums brīvības atņemšanu uz laiku līdz desmit gadiem, atņemot transportlīdzekļa vadīšanas tiesības uz laiku līdz pieciem gadiem vai bez tā.

Traģiskais negadījums notika 3.jūlijā Liepājā, Raiņa ielā. Automašīnas "Mazda 323" auto uz gājēju pārējas uztriecās kādas sievietes stumtajiem bērnu ratiņiem. 2009.gadā dzimušais puika no gūtajām traumām mira.

Vadītājs no notikuma vietas mēģinājis bēgt, taču viņu aizturēja negadījuma aculiecinieks. Vīrietis savu vainu traģiskā negadījuma izraisīšanā atzina. Viņš policijai klāstījis, ka braucis ar ātrumu aptuveni 55 kilometri stundā un sadursme ar bērna ratiņiem notikusi, kad viņš apbraucis priekšā braucošu automašīnu, kura pirms gājēju pārejas sākusi bremzēt.

Automašīnu vīrietis neesot vadījis alkohola reibumā, kā arī pie stūres viņš nebija sēdies apreibinošu vielu ietekmē.

Kuzmenko 2004. gada martā izraisījis ceļu satiksmes negadījumu, vadot automašīnu alkohola reibumā. Par šo pārkāpumu viņš administratīvi sodīts, uz laiku zaudējot transporta līdzekļa vadīšanas tiesības. Šī sodāmība viņam jau dzēsta.

Pievieno komentāru

Kriminālziņas