KNAB atklāj ilgstošu korupciju Autotransporta inspekcijā un aiztur četras amatpersonas

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) atklājis ilgstošu korupciju Autotransporta inspekcijā un aizturējis četras esošās un bijušās inspekcijas amatpersonas.

KNAB runasvīrs Andris Vitenburgs aģentūrai BNS pavēstīja, ka KNAB sācis kriminālprocesu par vairākiem desmitiem kukuļošanas gadījumu, inspekcijas amatpersonām veicot pretlikumīgas darbības saistībā ar autopārvadājumu uzraudzību un kontroli uz Latvijas ceļiem.

Kriminālprocesa ietvaros jūlijā divas inspekcijas amatpersonas atzītas par aizdomās turētajām kukuļņemšanā, bet divi bijušie inspekcijas darbinieki - tās organizēšanā.

Ilgstoša operatīvi tehnisko pasākumu kompleksa dēļ sadarbībā ar inspekcijas vadību un uzņēmējiem iegūta informācija par inspektoriem, kuri, kontrolējot pārvadājumu noteikumu ievērošanu un izmantojot dienesta stāvokli, saņēmuši atlīdzību par to, ka pretēji saviem amata pienākumiem pieļauto pārkāpumu gadījumos tos nav fiksējuši un nav sastādījuši administratīvo pārkāpumu protokolus.

Pirmstiesas izmeklēšanā ar inspekcijas vadības atbalstu iegūtie pierādījumi liecina par esošo un bijušo inspekcijas darbinieku regulāri veiktajām noziedzīgām darbībām ilgākā laika posmā, pieņemot kukuļus gan no autovadītājiem saistībā ar konkrētiem pārkāpumu faktiem, gan no konkrētiem uzņēmumiem saistībā ar kontroles funkciju neveikšanu attiecībā uz to veiktajiem pārvadājumiem kopumā.

KNAB vērš autovadītāju, pārvadājumu uzņēmumu pārstāvju un visas sabiedrības uzmanību uz to, ka kukuļdošana un tās starpniecība, tāpat kā kukuļņemšana, arī ir kriminālnoziegums un par to ir paredzēta kriminālatbildība. Saskaņā ar Krimināllikumu no kriminālatbildības tiek atbrīvotas tās personas, kuras pēc kukuļa piedāvāšanas, došanas vai starpniecības kukuļošanā labprātīgi paziņo par notikušo.

"KNAB šajā lietā pārbauda visus iespējamos kukuļošanas gadījumus, tāpēc, ja kukuļa devējs arī pēc šī KNAB paziņojuma tagad labprātīgi ziņos KNAB par amatpersonām doto kukuli, tad, kā jau minēts, ir iespējama atbrīvošana no kriminālatbildības," sacīja Vitenburgs.

Plašāku informāciju KNAB runasvīrs pagaidām nevēlējās atklāt. Netiek arī atklāts, cik daudz kukuļos amatpersonas saņēmušas, taču KNAB pārstāvis piebilda, ka kukuļa summas bijušas "līdz vairākiem simtiem latu".

Autotransporta inspekcijas vadītājs Guntars Viziņš aģentūrai BNS norādīja, ka viņam par izmeklēšanas gaitu no KNAB nav sīkākas informācijas, kā tā, kas jau presē izskanējusi. Viņš atzina, ka sadarbība ar KNAB turpinās un nepieciešamības gadījumā birojs no inspekcijas pieprasīs papildu informāciju.

Viziņš atzina, ka lieta tika sākta sadarbībā ar Autotransporta inspekciju, bet laika periodu, kurā izdarīti eventuālie gadījumi, ir grūti nosaukt, un to parādīs izmeklēšana.

Autotransporta inspekcijas vadītājs pastāstīja, ka divi aizturētie, kas aizturēti laikā, kad bija inspekcijas amatpersonas, vairs nestrādā inspekcijā, jo no KNAB saņemti lēmumi par drošības līdzekļu piemērošanu un inspekcija uz izmeklēšanas laiku abus darbiniekus atstādinājusi no ieņemamajiem amatiem. Abām personām noteikts aizliegums tuvoties Autotransporta inspekcijai. Viziņš teica, ka minētās divas amatpersonas bija zemākā līmeņa amatpersonas - inspektors un vecākais inspektors, kuri veic kontroles uz autoceļiem. Arī viens no darbiniekiem, kuri aizturēšanas brīdī vairs nestrādāja inspekcijā, bija inspektors, bet otrs - eksperts.

Viziņš arī informēja, ka inspekcija ir veikusi daudz preventīvu pasākumu korupcijas novēršanai - KNAB darbinieki lasījuši lekcijas, inspekcijas darbinieki apmeklējuši korupcijas novēršanas kursus, Autotransporta inspekcijai ir izstrādāts arī ētikas kodekss. "Iespējamo resursu robežās mēs esam darījuši visu iespējamo, lai šādas situācijas nerastos, bet dzīve pierāda pretējo," uzsvēra Viziņš.

Satiksmes ministrs Kaspars Gerhards žurnālistiem otrdien norādīja, ka amatpersonu aizturēšana ir labs signāls tam, ka iespējams novērst pārkāpumus, sadarbojoties dažādām valsts institūcijām. Viņš atzina, ka autopārvadājumu sektors ir "smaga vide", kurā ir ciešs kontakts starp valsts iestādēm un ieinteresētiem uzņēmējiem, tāpēc tajā ir liela iespēja rasties problēmām.

Gerhards apliecināja, ka Autotransporta inspekcija līdz šim savas funkcijas pildījusi veiksmīgi, tomēr pieļāva iespēju diskutēt par tās reorganizāciju nākotnē.

Viena no bijušajām amatpersonām atrodas apcietinājumā, pārējiem trim piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi.

Autotransporta inspekcija kontrolē komercpārvadājumu, pašpārvadājumu un pasažieru noteikumu ievērošanu. Šī iestāde kontrolē starptautiskajos autopārvadājumu līgumos noteikto prasību ievērošanu, bīstamo kravu pārvadājumu noteikumu ievērošanu, transportlīdzekļa faktisko masu, ass slodzi un gabarītus un kontrolē autovadītāju darba un atpūtas režīma un tā reģistrēšanas ierīces lietošanas noteikumu ievērošanu.

Pievieno komentāru

Kriminālziņas