Divos mēnešos aiztur piecas noziedznieku grupas 1

Sagaidīt vakaru, lai tumsas aizsegā kādam vientuļam gājējam norautu plecu somiņu – šāda bija kādas laupītāju grupas noziegumu shēma Liepājā. Kad nozagtā nauda beidzās, laupītāji noskatīja nākamo upuri.

Par septembrī un oktobrī izdarītiem noziegumiem Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvalde (LPRPP) aizturējusi piecas noziedznieku grupas. Četras no tām nodarbojās ar auto zādzībām, bet piektā – cilvēkus aplaupīšanu vakaros, pastāsta LPRPP priekšnieks Arturs Vaiteiks. Viņš norāda, ka pēc noziegumu atklāšanas “situācija ir kļuvusi mierīgāka”, jo vairums no likuma pārkāpējiem atrodas pirmstiesas izmeklēšanas cietumā.

Pirmā noziedznieku grupa spēkratus zaga Karostā, otra darbojās Cukuru un Pupu ielas rajonā, trešā – Jaunliepājā, bet ceturtā automašīnas aplaupīja “Laumas” mikrorajonā. Policijai vēl jānoskaidro, kāds bija noziedznieku mērķis, aizdzenot automašīnas.

Nozagtās automašīnas atrastas gan Liepājā, gan Liepājas rajonā. Zagļi tās pametuši ceļmalās vai sadedzinājuši.

Pārsteidz vecums
“Liels bija mūsu izbrīns, kad atklājām pēdējo zagļu grupu, kas gandrīz perfekti spēja iekļūt automašīnu salonos,” atzīst A. Vaiteiks. 10 un 11 gadus veci zēni oktobrī sabojājuši un aplaupījuši 12 automašīnas. Puikas meklējuši automašīnas, kuras nav aprīkotas ar signalizāciju, un ņēmuši no tām visu, ko varēts aiznest vai nolauzt.

Abi puikas ir internātskolas audzēkņi, viņus vecuma dēļ nevar saukt pie kriminālatbildības. Kopā ar Bāriņtiesu tiks pieņemts lēmums par piespiedu audzināšanas līdzekļu piespriešanu, iespējamo soda veidu min A. Vaiteiks.

“Viņu ģimeņu raksturojums – negatīvs,” abu pusaudžu sociālo stāvokli raksturo policijas priekšnieks. Viens zēns atrodas aizbildniecībā, bet otra pusaudža mātei ir pārtrauktas vecāku tiesības.

Agrāk jau sodīti
“Noziedznieki kļūst arvien jaunāki,” vērtē A. Vaiteiks. Arī citu aizturēto grupu zagļi ir tikko sasnieguši pilngadību, turklāt iepriekš jau vairākkārt sodīti. Vēl viena tendence – bandā iesaistās vairāki vienas ģimenes locekļi ar zemu izglītības līmeni.

Divu cilvēku grupā, kas tumsā aplaupīja cilvēkus, apsūdzētie agrāk sodīti piecas un divas reizes, norāda A. Vaiteiks. Vīrieši nozagtās mantas pārdeva. Kad nauda beidzās, atkal devās laupīt.
Kopumā zādzību skaits Liepājā ir palielinājies, un policija to saista ar ekonomiskās situācijas lejupslīdi.

Stāsies tiesas priekšā
Prokuratūrā policija pagaidām iesniegusi lietas materiālus tikai par vienu noziedznieku grupu, kas apzagusi trīs automašīnas. Apsūdzētie ir dzimuši 1991. un 1992. gadā. “Abu ģimenes pastiprināti lietoja alkoholu,” pastāsta policijas priekšnieks. Viens no jauniešiem mācījās Liepājas 8. pamatskolā, otrs – Rāvas pamatskolā.

Liepājas 8. pamatskolas audzēknis iepriekš sodīts četras reizes, pēdējais sods viņam piespriests šā gada vasarā – nosacīta brīvības atņemšana uz diviem gadiem un policijas uzraudzība uz trīs gadiem. “Viņš atkal nostājās uz noziedzības ceļa,” teic A. Vaiteiks.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Kriminālziņas