Aizdomās par pedofiliju aiztur trīs vīriešus; viens no tiem – mācītājs, kas reiz kalpojis Aizputes katoļu draudzē 3

Trīs vīrieši aizturēti aizdomās par to, ka viņi vairāku gadu garumā seksuāli izmantojuši nepilngadīgus zēnus, no kuriem daži ir bijuši ar garīgās attīstības traucējumiem. Starp aizturētajiem ir mācītājs, bērnu slimnīcas apsargs un bijušais cietumnieks.

Pirms seksuālas izmantošanas pedofili lielāko daļu cietušo piedzirdījuši vai draudējuši tiem ar fizisku spēku. Noziedzīgais grupējums esot darbojies ilgstoši un praktiski visā Latvijas teritorijā.

Valsts policijas Rīgas reģiona Kriminālpolicijas pārvalde informē, ka sākotnējo informāciju par iespējamu bērnu seksuālu izmantošanu saņēma no kāda Latvijas bērnu nama, kura darbiniekiem bija radušās aizdomas, ka viens no audzēkņiem ticis seksuāli izmantots. Toreiz, pamatojoties uz saņemto informāciju, tika uzsākts kriminālprocess par nepilngadīgu personu pavešanu netiklībā.

Izmeklēšanas gaitā tika noskaidrota un 24. novembrī Rīgā aizturēta viena persona – 1953. gadā dzimis, agrāk netiesāts vīrietis, kurš strādāja par apsargu bērnu slimnīcā, Rīgā. Dienu vēlāk Rīgas Zemgales tiesa aizturētajam piemēroja drošības līdzekli – apcietinājumu. Arī šobrīd par pedofiliju aizdomās turētais atrodas apcietinājumā. Turpmākā izmeklēšanā un darbā ar apcietināto noskaidrots, ka viņš savu noziedzīgo nodarbi, seksuāli izmantojot nepilngadīgus zēnus, bija veicis jau vairāku gadu garumā. Noskaidrots arī, ka viņam bija vairāki līdzzinātāji, un apvienojušies šādā personu grupā ar vēl diviem līdzīgas seksuālās tieksmes "domubiedriem" veica savas prettiesiskās darbības.

Turpinot izmeklēšanu, noskaidrots un šā gada 22.aprīlī Latgales pusē aizturēts 1962.gadā dzimušais agrāk netiesāts kāds Latvijā tradicionālo konfesiju mācītājs, kurš nākamajā dienā pēc aizturēšanas ar Rīgas Zemgales tiesas lēmumu apcietināts. Vakar 28.aprīlī Rīgā tika aizturēts arī trešais šās noziedzīgās grupas dalībnieks - 1974.gadā dzimis, agrāk par mantiskiem noziegumiem tiesāts vīrietis bez noteiktas dzīves un darba vietas.

Patlaban policija ir noskaidrojusi vairākus cietušos, starp tiem arī personas, kuras minētās noziedzīgās grupas dalībnieki bija seksuāli izmantojuši pirms vairākiem gadiem un kuras pašlaik jau sasniegušas pilngadību. Starp cietušajiem ir arī nepilngadīgas personas ar garīgās attīstības traucējumiem – pedofili ļaunprātīgi izmantojuši viņu bezpalīdzīgo stāvokli, lai apmierinātu savas seksuālās tieksmes. Noskaidrots arī, ka aizdomās turētie savus upurus dažādos veidos ievilināja savās dzīvesvietās, dažus no zēniem viņi piedzirdījuši vai draudējuši tiem ar vardarbību, ja viņi nepakļausies. Visi trīs aizdomās turētie savā starpā sadarbojās – par katru upuri pastāstīja arī pārējiem diviem, lai arī tie varētu zēnu izmantot. 

Baznīca apstiprina, ka aizdomās par pedofiliju aizturētā persona ir Agris Pāvils Lēvalds, Daugavpils diecēzes vikārs. No Latvijas evanģēliski luteriskās baznīcas pārstāvja Ivara Kupča "Diena" uzzināja, ka Lēvalds baznīcā kalpo aptuveni gadu. Viņš līdz šim bijis palīgmācītāja statusā, bez pastāvīgas kalpošanas konkrētā draudzē.

Ja izvirzītās apsūdzības atbildīs patiesībai, baznīca visstingrākajā veidā nosodīs šādu rīcību, kas pelnījusi pilnu atbildību likuma priekšā. Tomēr jāņem vērā, ka šobrīd vēl notiek lietas izmeklēšana, un jautājumu, vai garīdznieks tiešām bijis iesaistīts minētajos noziegumos, izvērtēs tiesa, norāda I.Kupcis.

Daugavpils diecēzes bīskaps Einārs Alpe, kurš ir atbildīgs par diecēzes mācītāju kalpošanu, par notikušo ir šokēts, jo viņa rīcībā iepriekš nav bijušas nekādas ziņas, kas liecinātu par šī palīgmācītāja noziedzīgām rīcībām. Līdz šim bīskapam nav bijusi iespēja runāt ar pašu aizturēto. LELB bīskapi ir apņēmušies izmeklēt šo situāciju no baznīcas puses un lemt par stingrāko sodu, ja apsūdzības apstiprināsies.

Jau vēstījām, ka aizdomās par pedofīliju, policija aizturējusi ir aizturējusi arī kādu mācītāju. Lēvalds savulaik bijis katoļu baznīcas mācītājs, bet tagad pārgājis uz luterāņu baznīcu. Pēdējā Lēvalda darba vieta ir Daugavpilī.

Hanka: Mācītājs no Aizputes pazuda “kā akā iekritis”
Atceros, ka mācītājs Lēvalds Aizputes katoļu draudzē nokalpoja vairākus gadus – trīs vai piecus, portālam "Diena.lv" pastāstīja bijušais mērs Pēteris Hanka. Taču mācītājs pēkšņi pazuda – kā akā iekrita, saka P.Hanka. Aizputē neviens nezinājis, kādu iemeslu dēļ tas ir noticis.

Kā atceras P.Hanka, tikko mācītājs Lēvalds sācis kalpot vietējā baznīcā, viņš nācis iepazīties arī uz pilsētas pašvaldību. Attiecības bijušas “kā cilvēkam ar cilvēku” un neko sliktu P.Hanka par viņu pateikt nevar. Tas, ka par pedofīliju, iespējams, aizturēts Lēvalds, P.Hankam ir pārsteigums.

“Ja tas ir viņš, Aizputē par viņu neko sliktu neesmu dzirdējis runājam. Būšu pārsteigts, ja tas ir viņš, kā viņš šādā situācijā ir nonācis.”

Iepriekš mācītājs Lēvalds bijis Aizputes Kristus Karaļa Romas-katoļu draudzes priesteris, Dienai apstiprināja draudzes tagadējais priesteris Mariušs Kempa. Bet iemeslus, kāpēc Lēvaldam nācies pamest draudzi, M.Kempa nevarēja komentēt, norādot, ka vienīgais, ko zina par šo cilvēku, ir - "viņš kalpoja draudzē, kurā es tagad esmu".

Aizputes luterāņu baznīcas mācītājam Sigurdam Sproģim gan Lēvalds simpātijas neesot izraisījis. Par iemesliem, kāpēc viņam nācies aiziet no katoļu baznīcas, S.Sproģis nemācēja teikt, vien norādīja, ka ir bijuši dažādi minējumi. 

Slimnīca: apsargs nenonāca saskarē ar pacientiem
Aizdomās par pedofiliju turētais apsargs, strādājot slimnīcā, nenonāca nekādā saskarē ne ar slimnīcas pacientiem, ne personālu, Dienai uzsvēra Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas sabiedrisko attiecību pārstāve Romēna Namniece.

Viņa norādīja, ka apsarga darba zona bija sarga būdiņa pie slimnīcas. Viņa darba uzdevums bija ielaist teritorijā un izlaist automašīnas. Uz jautājumu, vai kādreiz pie viņa būdiņā viesojās kādi nepilngadīgie, R.Namniece teica, ka neko tādu nav redzējusi, viņš nav arī redzēts ar bērniem.

1953.gadā dzimušais bērnu slimnīcas apsargs aizturēts 24.novembrī. Dienu vēlāk Rīgas Zemgales tiesa aizturētajam piemēroja drošības līdzekli – apcietinājumu. Turpmākā izmeklēšanā un darbā ar apcietināto noskaidrots, ka viņš savu noziedzīgo nodarbi, seksuāli izmantojot nepilngadīgus zēnus, bija veicis jau vairāku gadu garumā. Noskaidrots arī, ka viņam bija vairāki līdzzinātāji.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

ai

Drausmīgi, ka ir katoļu garīdzniekiem uzlikts slogs, kas jānes visu mūžu, ka nevar dibināt ģimeni un tik tiešam nezinu vai tā ir dieva griba vai cilvēku izdomājums. Šie civēki dibinot ģmenes tik daudz nepastrādātu noziegumus.

pirms 10 gadiem, 2010.04.29 17:09

ai

nupat Pujats pateica, ka esot slēgts no aktoļiem par homoseksuālismu

pirms 10 gadiem, 2010.04.29 15:43

hm

kāpēc Kempam prasīt, toreiz, kad Lēvalds darbojās Aizputē , viņa tiešais priekšnieks bija Lapelis. Viņam arī prasiet. Bet viņš jau arī atbildēs izvairīgi.

pirms 10 gadiem, 2010.04.29 15:36

Kriminālziņas