Vilis Bukšs: Turpmākās 40 dienas jāvēro daba, lai pareģotu rudeni un ziemu

Dabas vērotājs Vilis Bukšs savā blogā raksta: "Manai vecmāmuļai Annai bija teiciens: Kas tic, tas redz. Kas netic, tam timss (tumsa acīs). Pirms Annas dienas (26. jūlijs) šo viņas teikto atceros un cenšos sekot turpmākajām 40 dienām, lai salīdzinātu ar pagājušo un ielūkotos tālākajā."

Laikā no 21. jūlija līdz 31. augustam ir vairākas dienas, kas nozīmīgas laika un dabas vērojumos. Laika apstākļi šajās dienās pareģo rudeni un ziemu. Lai vērojumi būtu precīzāki, zemāk minētajām dienām jāpieskaita 13 dienas, lai dabūtu datumu, kas atbilst Jūlija kalendāram. P.S. Pirms 100 gadiem senči savus vērojumus pievienoja vecā stila (Jūlija) kalendāram.

26. jūlijs. Sausa, saulaina diena paredz sausu rudeni. Stiprs lietus – slapju labības novākšanas laiku. Ja bezdelīgas lido zemu, būs garš rudens.

29. jūlijs. Silta un saulaina diena – būs labs ražas laiks. Lietaina – labība vārpās augs un ražas laiks būs mitrs.

1. augusts. Sauss laiks šajā dienā paredz sausas turpmākās sešas nedēļas. Slapjš – sešas nedēļas ar lietiem. Sauss un saulains 1. augusts – būs sauss rudens. Lietains – būs slapjš rudens.

2. augusts. Lietains laiks – būs maz ugunsgrēku, bet slikts ražas laiks. Kāds laiks 2. augustā, tāds arī 27. septembrī.

7. augusts. Auksts rīts ar rasu paredz aukstu ziemu. Diena lietaina – būs sniegaina ziema. Kāds laiks līdz pusdienām, tāds līdz Ziemassvētkiem. Kāds pēc pusdienām – tāds pēc Ziemassvētkiem.

11. augusts. Ja ap 11. augustu miglaini rīti, augusta beigās būs pirmās salnas. Ja nogatavojusies labība otrreiz sazaļojusi – būs slikts rudens.

12. augusts. Ja vējains un līst – līdz 14. septembrim būs mitrs un vējains.

15. augusts. Kāds 15. augusts (Rudens Māra) – tāds septembris.

16. augusts. Kāds 16. augusts – tāds oktobris. Ja vējains un auksts vējš – būs stipra ziema. Ja dienvidu vējš – būs sniegaina, bet maiga ziema.

17. augusts. Kāds 17. augusts – tāds novembris. Ja šajā dienā līst, līs visu nedēļu.

18. augusts. Kāds laiks šajā dienā - tāds decembrī.

19. augusts. Kāds 19. augusts – tāds janvāris. Ja diena sausa – būs sauss rudens; ja slapja – rudens būs lietains. Ja diena skaidra – būs stingra ziema.

20. augusts. Ja stārķi gatavojas aizlidot – būs auksts rudens.

21. augusts. Kāds laiks 21. augustā, tāds pēc Ziemassvētkiem un visu janvāri.

23. augusts. Ja ūdeņi šajā dienā klusi, būs mierīga ziema. Ja diena karsta, vai stiprs lietus – būs garš un mitrs rudens.

25. augusts. Ja lietains, atvasara būs īsa, bet silta un saulaina.

26., 27. augusts. Ja šajā dienā kluss un maigs vējiņš, būs jauks septembris un saulaina atvasara. Ja diena vētraina – būs lietains un nemīlīgs septembris.

29. augusts. Ja lido dzērves – 14. oktobrī būs sniegs. Ja dzērves nesteidzas, ziema būs vēlu.

30. augusts. Ja bērzam pirmajam sāk krist lapas – būs mitrs rudens. Ja ievai – būs sauss rudens.

Lai saulaina atlikusī vasara un veiksme vērojumos!

Pievieno komentāru

Izklaide