Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kas ir suņu aukle un vai ir droši uzticēt mīluli svešam?

Ceļojumus mēs plānojam ilgi, tos gaidām un par tiem priecājamies. Citās domās par to ir mūsu suņi – viņiem ilgāka saimnieka prombūtne ir ļaunākais murgs. Kādas ir iespējas atstāt savu mīluli pieskatīšanai citiem?Populārs risinājuma veids joprojām ir zvans draugam. Lielākā daļa šo opciju izvēlas kā pirmo – suni taču var pieskatīt draudzene, mamma vai brālēns, vēsta Latvijas Sabiedriskie mediji.

Vai nododot suni tuvam cilvēkam, būtu jāuztraucas?

Kinoloģe Jūlija Siņicina raidījumam stāstīja, ka “pastāv dažādi riski, piemēram, ja šis suns var pazust, izmukt, un draugs vai radinieks ne vienmēr var pamanīt, vai viss kārtībā ar veselību”.

“Ļoti bieži ir tā, ka patversmē nonāk suņi tieši no šiem pieskatītājiem, tieši no šiem radiem vai draugiem, kuram ir atstāts suns, un viņi nav pietiekoši uzmanīgi, suns ir satraukumā, meklē saimnieku, izsprūk, pasprūk un nonāk patversmē,” atzina Jūlija.

Suni noteikti nevajadzētu atstāt cilvēkam bez pieredzes – pat tad, ja šis cilvēks pašam ir labi pazīstams.

Tāpat svarīgi noskaidrot, vai noskatītajai auklei vai auklim dzīvnieki vispār patīk – iespējama arī situācija, ka cilvēks negrib uzņemties pieskatīt suni, bet neprot atteikt. Un, protams, ļoti jāņem vērā suņa individuālais raksturs.

“Ja suns ir stresaināks, ja suns vairāk rej vai ir mazāk audzināts, vai raksturs ir tāds, tad, protams, ka tādu suni droši vien labāk atstāt speciālistam,” ieteica kinoloģe.

“Piemēram, labradori ir draudzīgāk un pozitīvāk noskaņoti, viņiem būtu vieglāk droši vien pārdzīvot un pārciest nekā kādam mazam toijiņam, kas ir visu laiku bijis tikai kopā ar saimnieci un te nu pēkšņi atstāts.”

Pirms atstāt suni draugam vai radiniekam, saimniekam kārtīgi jāiepazīstas ar cilvēka dienas ritmu, jo tas var krasi atšķirties no sunim ierastās rutīnas. Sunim un pieskatītājam būtu jāiepazīstas, jāiziet kopīgā pastaigā konkrētu maršrutu un uz pagaidu māju jāpaņem līdzi suņa lietas.

“Būtu lieliski atstāt viņam viņa guļvietiņu, viņa mantas, jo suns dzīvo smaržu pasaulē, tomēr tā būs tāda pieturvietiņa viņam un suns būs nedaudz mierīgāks,” skaidroja kinoloģe.  

Otra opcija – suni pieskata svešs cilvēks. Ārzemēs profesionālas suņu aukles darbojas jau gadiem, bet Latvijā tas ir jaunums.

“Vienpadsmit gadu laikā ļoti bieži ir izveidojušās tādas situācijas, kad man nav, kur viņu atstāt pieskatīt kādam vai arī esmu aizņemta kādos darbos, vai vienkārši gribās izbraukt un nav, kas izved pastaigā suni,” stāstīja “Whisker.lv” izveidotāja, Viskija saimniece Laura Audere.

Suņu aukle pieejama gan uz vairākām stundām gan uz vairākām dienām – pusstundas pastaigas cena sākas no 5 eiro, bet par diennakts pieskatīšanu jārēķinās no 10 līdz 25 eiro.

Bet ko darīt lielu suņu īpašniekiem, kurus ne katrs grib pieskatīt? Tādā situācijā nonāca bulmastifa Poršes saimniece Ilze Kundziņa.
“Man pagarinājās stundas, darba grafiks, attiecīgi es esmu prom no mājām no agra rīta līdz vēlai naktij, un tā kā mums pārklājās reizēm darba grafiki, reizēm nav, kas  iziet ar suni pastaigāties,” stāstīja Ilze.

Viņa atrada “meiteni, kas dzīvo burtiski pāris ielas no mūsu atrašanās vietās, ļoti forša meitene, var redzēt, ka mīl dzīvniekus, atbrauca ciemos iepazīties ar pašu suni, iztaujāja par visiem plusiem, mīnusiem, kas patīk, kas nepatīk, no kā baidās, ir agresīvs, nav agresīvs.”
Ilze uz suņa auklīti paļaujas vismaz divas reizes nedēļā. Turklāt pastaigu laikā suns kļuvis mierīgāks.

Bet vai atstāt suni svešam cilvēkam ir droši pašam saimniekam?

“Man vispār būtu grūti atdot nepazīstamam cilvēkam pilnīgi no nulles, kas man kaut ko stāsta, man ārkārtīgi interesētu viņa pieredze, izglītība un kaut kāds reāls darbs, kas ir iepriekš bijis. Varbūt tas jau ir atstāti un rekomendācijas no tiem, kas jau ir bijuši, atstājuši pie viņa suni,” atzina kinoloģe Jūlija.

Noteikti jāpievērš uzmanība, cik ieinteresēta ir pati aukle – vai viņu interesē suņa režīms, barošana, paradumi. Un nedrīkst aizmirst par fizisko sagatavotību.

Trešā izvēle – suņu viesnīcas. Latvijā tādas ir vairākas, turklāt zem tā slēpjas arī iespēja atstāt suni pašu pieskatītāju personīgajās privātmājās vai dzīvokļos.  

Parasti ar viesnīcām saprot patversmes voljēra tipa krātiņus vai norobežotas iekštelpas jeb suņu “numuriņus”. Cena par diennakti 10-25 eiro ar vai bez iekļautas barības. Mīlulis noteikti tiks pieskatīts, izvests pastaigās un pabarots, bet jārēķinās, ka viesnīcā nebūs vienīgais klients – nervoziem suņiem šis nebūs labākais risinājums.

Iespēju ir daudz – bet risinājums jāizvēlas pašam saimniekam.

Pievieno komentāru

Izklaide