Gaisa laternas – skaisti, bet vai droši? 2

Laikraksts "Kursas Laiks" sociālajā vietnē “Facebook” pamanīja kādas iedzīvotas aicinājumu neizmantot gaisa laternas. “Lai cik skaisti arī neizskatītos šīs laternas. Padomājiet divreiz pirms tās palaist gaisā. Skaistums var būt postošs un arī nāvējošs. Būsim modri un sargāsim sevi, savus mīļos un visu dzīvo apkārt. Mēs paši veidojam savu pasauli. Tad padarīsim to patīkamu arī pārējiem Zemes iemītniekiem. Laimīgu Jauno gadu,” raksta sieviete. Laikraksts jautāja, ko par gaisa laternu izmantošanu domā pasākumu rīkotāji, tirgotāji un citas iesaistītās iestādes.

Daudzviet ir aizliegtas
Gaisa laternas jau ir aizliegtas daudzās Eiropas valstīs, piemēram, Itālijā, Maltā, Austrijā, Vācijā, Spānijā. Tomēr aizvien tās ir atļautas un samērā pieprasītas Latvijā. Lai gan Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam (VUGD) nav atsevišķu statistikas datu, cik un kādi ugunsgrēki izcēlušies no šīm svecīšu gaisa laternām, taču kā jebkurš degošs priekšmets tās var izraisīt ugunsgrēku.
VUGD uzskata, ka laternu palaišana debesīs ir bīstama ikvienam. “Šīs laternas ir degšanas avots, kas nekontrolēti tiek palaists gaisā. Cilvēkam, atrodoties uz zemes, nav nekādas iespējas regulēt un ietekmēt to, kur laterna aizlidos un kur nokritīs. Ugunsdzēsēji glābēji uzsver, ka atliek laternām nokrist vai nosēsties uz degošām konstrukcijām, materiāliem – vai tas ir mežs, sausa zāle, māja – vai iekrist kādā balkonā, ja tur būs degtspējīgi materiāli, tad paies īss mirklis un izcelsies ugunsgrēks,” skaidro VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā speciāliste Vid­zemes reģionā Sandra Vējiņa.

Pieprasījums mazinās
Savukārt “Laternas.lv” valdes locekle Laura Galeja uzskata: ja tiek ievēroti visi drošības noteikumi, kas norādīti uz laternu iepakojuma, tad nevajadzētu rasties nekādām problēmām.
Pretējās domās ir pasākumu rīkotāji. SIA “Chocolate Events” valdes loceklis Jānis Spinga uzskata, ka cilvēki priecājas par skaistumu, bet neaizdomājas par iespējamajiem riskiem. Uzņēmējs novērojis, ka pēdējos desmit gadus pieprasījums pēc šīm laternām ir mazinājies, taču parasti tās tiek izvēlētas kāzās – mičošanas laikā. “Pusnaktī laternas tiek paceltas gaisā, un tas ir laiks, kad lielākā daļa cilvēku dodas pie miera un var izcelties dažādas nelaimes.” Līdzīgās domās ir pasākumu aģentūras “Bordo” vadītāja Sindija Vilde: “Godīgi sakot, mēs paši izvairāmies šīs laternas piedāvāt un izmantot. Ne tikai tāpēc, ka tas ir noiets etaps un vairs nav modē, bet arī no drošības viedokļa. Tas ir diezgan bīstami pašiem un arī pēc tam diezgan piesārņo dabu. Līdz ar to es pat neatceros pēdējo pasākumu, kurās mums bija tādas laternas.”

Aizvieto ar baloniem
Šobrīd gaisa laternas dažādos pasākumos tiek aizvietotas ar baloniem, kuros ievietotas LED gaismiņas. “Tas nav bīstami, nevar nokrist uz kādas mājas un aizdegties. Ja nu vienīgi nokrīt mežā un kāds dzīvnieks apēd to lampiņu. Tas ir mazāk ticams, bet dzīvē visādi var gadīties. Balonus ražo diezgan ekoloģiskus – viņi sadalās,” skaidro pasākumu aģentūras “Bordo” vadītāja.
Tomēr aizvien ir iedzīvotāji, kuri savos pasākumos izvēlas gaisa laternas, piemēram, kāds kolektīvs vienojas ievēlēties vēlēšanos un palaist sapņus kopīgi gaisā.

Raksts no laikraksta "Kursas Laiks" arhīva

Pievieno komentāru

Komentāri 2

Kãzinieku izklaide ar nelaimi citiem

Mežā daudz šo metāla rāmīšu mētājas kur zvēri sapinās. Vasarā var aizdedzināt mežu un ēkas

pirms 2 gadiem, 2018.12.26 21:29

Mantans

Biju liecinieks kā jaunā pāra vedēji palaida gaisā šīs degošās laternas. Vēja iespaidā viena nokrita uz viesu mājas salmu jumta sāka jau svilt. Tikai brīnums un operatīva rīcība paglāba no lielas nelaimes

pirms 2 gadiem, 2018.12.27 14:42

Izklaide