Pētījums: trešdaļa iedzīvotāju plāno taupīt elektrību tarifa pieauguma dēļ

Viena trešdaļa Latvijas iedzīvotāju plāno taupīt elektroenerģiju Latvijas energokompānijas "Latvenergo" tarifu pieauguma dēļ, liecina "Swedbank" Privātpersonu finanšu institūta veiktā aptauja.

"Swedbank" Privātpersonu finanšu institūta direktora vietniece Diāna Krampe aģentūrai BNS pavēstīja, ka Latvijas iedzīvotāji ir salīdzinoši labi informēti par elektroenerģijas tarifa apmēru un tā izmaiņām, kas stājās spēkā 1.aprīli, tomēr apjukumu rada jaunā aprēķina kārtība.

Aptaujas rezultāti arī atklāj, ka 59% iedzīvotāju uzskata, ka jau ir izdarījuši visu iespējamo, lai elektrību tērētu taupīgi.

Par elektroenerģijas tarifa izmaiņām ir dzirdējuši praktiski visi iedzīvotāji un gandrīz puse aptaujāto arī apgalvo, ka precīzi zina, kāds ir elektroenerģijas starta tarifs. Savukārt jaunā - paaugstinātā - tarifa apmēru precīzi zina tikai trešā daļa. "Ja pieņemam, ka elektroenerģijas rēķina apmaksu ģimenēs parasti veic viens un tas pats ģimenes loceklis, ir tikai loģiski, ka precīzu tarifa apmēru zina tikai puse iedzīvotāju," sacīja Krampe.

Pēc viņas teiktā, lielāko apjukumu rada tarifu aprēķina kārtība. "Aptaujas rezultāti atklāj, ka cilvēkiem patlaban lielāko apjukumu rada jaunā maksājumu aprēķinu kārtība, kas būs atkarīga no patērētā elektroenerģijas daudzuma - ja trešdaļa iedzīvotāju ir noskaidrojusi, kāds būs jaunais tarifs, tad tā piemērošanu izprot tikai piektā daļa," viņa paskaidroja.

Tā kā lielākā daļa iedzīvotāju pagaidām vēl neizprot, kā tiks piemērots paaugstinātais elektroenerģijas tarifs, ģimenes lielākoties arī vēl nav aprēķinājušas tā ietekmi uz saviem izdevumiem. 61% respondentu domā, ka viņu ikmēneša rēķins par elektrību pieaugs, bet nezina, par cik. Tikai desmitā daļa uzskata, ka viņa ģimenes ikmēneša maksājums par elektroenerģiju nemainīsies.

Institūta aptauja par iedzīvotāju zināšanām par elektroenerģijas tarifu veikta šogad 31.martā, internetā aptaujājot vairāk nekā 500 respondentu vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

"Latvenergo" elektroenerģijas gala tarifs patērētājiem no 1.aprīļa pieauga par 21%. Paredzēts, ka jaunie tarifi neskars 61% "Latvenergo" klientu, jo tos piemēros klientiem, kas gadā patērē vairāk par 1200 kWh. No 1.aprīļa visām mājsaimniecībām par pirmajām 1200 kWh būs jāmaksā līdzšinējais starta tarifs - 0,0825 lati (Ls)/kWh. Savukārt no 1201 kWh tiks piemērots pamata tarifs - 0,1074 Ls/kWh.

Pievieno komentāru

Ekonomika