Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

NĪN atvieglojumu daudzbērnu ģimenēm plāno piemērot no 2014.gada

Nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) atvieglojumu daudzbērnu ģimenēm plāno piemērot no 2014.gada.

Izskatīšanai pirmdienas, 30.jūlija, Ministru kabineta komitejā iesniegtie grozījumi likumā par NĪN paredz nodokļa atvieglojumu 50% apmērā personām, kurām aprūpē ir trīs vai vairāk nepilngadīgi bērni vai bērni līdz 24 gadu vecumam, un personai vai tās laulātajam ar vismaz trijiem no šiem bērniem ir kopīga deklarētā dzīvesvieta.

NĪN nodokļa atvieglojumu paredzēts piemērot par dzīvojamo māju vai dzīvokli un tam piekrītošo zemi. NĪN atvieglojumu piemēros arī gadījumos, ja nekustamā īpašuma īpašnieks ir kāds no bērniem. Atvieglojumu nav paredzēts piemērot garāžām, autostāvvietām, pagrabiem, noliktavām un saimniecības telpām, kā arī dzīvojamo māju palīgēkām.

Plānots, ka NĪN atvieglojums daudzbērnu ģimenēm tiks piemērots automātiski - pašvaldība, nosūtot nodokļa maksāšanas paziņojumu, informāciju iegūs no valsts pārvaldes iestādēm. Tiks izmantoti dati no Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes, Valsts zemes dienesta un Tiesu namu aģentūras pārziņā esošām valsts informācijas sistēmām. Datu savietošanas tehniskā risinājuma izstrāde ir laikietilpīga, tāpēc NĪN nodokļa atvieglojumu daudzbērnu ģimenēm paredzēts piemērot no 2014.gada, skaidro Finanšu ministrija (FM).

Lai nodrošinātu NĪN atvieglojuma daudzbērnu ģimenēm piemērošanu, nākamā gada budžetā vairākām institūcijām plānots piešķirt kopumā vairāk nekā 100 000 latu. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības lietu ministrijai nākamā gada budžetā būs nepieciešami 79 000 latu, no kuriem 40 000 latu novirzīs Valsts reģionālās attīstības aģentūrai valsts informācijas sistēmas pilnveidošanai un uzturēšanai, bet 39 000 latu pārskaitīs Rīgas domei, lai segtu izdevumus par NĪN administrēšanas sistēmā nepieciešamajām izmaiņām. Šo sistēmu, kas atrodas Rīgas domē, izmanto arī citas pašvaldības. Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei būs nepieciešami 20 000 latu, bet Tiesu administrācijai - 10 000 latu.

Valsts informācijas sistēmas uzturēšanai gan 2014., gan 2015.gadā Valsts reģionālās attīstības aģentūrai būs nepieciešami 5000 latu.

FM lēš, ka valstī vidējais aprēķinātais NĪN maksājums daudzbērnu ģimenēm būtu 10,23 lati gadā un ar atvieglojumu - 5,12 lati gadā.

FM sagatavotie grozījumi likumā par NĪN arī paredz, ka nākamgad pašvaldībām būs tiesības noteikt NĪN likmi no 0,2% līdz 3% no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības, taču nodokļa likme varēs pārsniegt 1,5% robežu tikai gadījumā, ja nekustamais īpašums netiek atbilstoši uzturēts.

Piemēram, ja pašvaldība konstatē, ka būve netiek atbilstoši uzturēta, tai var piemērot nodokļa likmi līdz 3%. Grozījumi likumā par NĪN paredz, ka ar 2013.gadu nodokļa bāze šādiem objektiem tiek noteikta no lielākās kadastrālās vērtības - būvei piekritīgās zemes kadastrālās vērtības vai būves kadastrālās vērtības.

Pievieno komentāru

Ekonomika