Apdraudēta iespēja bezdarbniekiem strādāt pagaidu darbos

Gausās likumdošanas dēļ ir apdraudēta iespēja bezdarbniekiem strādāt pagaidu darbos no jaunā gada, intervijā biznesa informācijas portālam "Baltic Business Service" pastāstīja Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) direktore Baiba Paševica.

Viņa sacīja, ka tā saucamā 100 latu programma vairs nebūs pieejama no nākamā gada un tā vietā NVA plāno jaunu pasākumu.

"100 latu programma reāli beidz darboties jau 30.novembrī, un tad būs viens mēnesis – decembris ‒, kad tiks sakārtota visa programmas dokumentācija, un 31.decembrī projekts tiek nodots. Patlaban ir doma, ka būs jauns pasākums, līdzīgi kā bija algotie pagaidu darbi. Taču te būs tomēr vairākas atšķirības, un ir ļoti svarīgi, lai visa normatīvā bāze, tostarp arī likumu izmaiņas, tiktu izdarītas jau līdz oktobrim. Tad jau no 1.janvāra šis jaunais pasākums varētu sākt darboties," klāstīja NVA vadītāja.

Viņa norādīja, ka NVA pašlaik ir bažas, vai gaidāmo Saeimas vēlēšanu gaisotnē nekavēsies likumu sakārtošana. "Līdz ar to arī aģentūra ir ļoti lielā stresā par to, ka var būt apdraudēta iespēja jau no nākamā gada 1.janvāra bezdarbniekus iesaistīt šādā jaunā pasākumā. Patlaban šajā sistēmā ir paredzētas vairākas izmaiņas. Proti, tiek plānots, ka ar šo darbu veicēju tiks noslēgts atsevišķs līgums par pagaidu sabiedrisko darbu veikšanu, taču tas nebūs darba līgums. Noslēdzot šādu līgumu, par strādnieku tiks veiktas arī sociālās apdrošināšanas iemaksas pensijām un, iespējams, arī nelaimes gadījumiem darbā. Līdz ar to tā ir jauna lieta, ko bez izmaiņām likumos nevar ieviest," paskaidroja Paševica.

"Ņemot vērā mūsu politisko situāciju, jau tad, kad tika izsludināts referendums, aģentūra kā vienu no variantiem ieteica atjaunot pagaidu sabiedriskos darbus tā, kādi tie savulaik bija un kādi tie jau ir likumā noteikti. Sociālie partneri un politiķi šim ierosinājumam nepiekrita. Līdz ar to šis sabiedrisko darbu pasākums tiek plānots citādi. Bet bez izmaiņām likumos mums nav iespējams tos sākt," informēja NVA direktore.

Paševica pastāstīja, ka pasākumam finansējums jau ir paredzēts gan 2012., gan 2013.gadam. Kopumā tie ir 23 miljoni latu. Nākamgad tajos kopumā varētu nodarbināt 23 tūkstošus bez darba palikušo, savukārt 2013.gadā – 20 tūkstošus, prognozēja NVA vadītāja.

"Savukārt atalgojums varētu atkal būt 100 latu, nevis 80 latu, kā ir patlaban. Un ar papildu iemaksām vismaz pensiju fondā," piebilda Paševica.

Pievieno komentāru

Ekonomika