Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Eksperti: Būvniecības "buma" laikā pasliktinājusies mājokļu kvalitāte

Straujās būvniecības izaugsmes laikā pasliktinājusies jauno mājokļu kvalitāte, šodien apaļā galda diskusijā atzina vairāki eksperti.

Latvijas Būvinženieru savienības vadītājs Mārtiņš Straume norādīja, ka, būvniecības apjomiem pieaugot, viņu satrauc darba kvalitāte. "Ja paskatās statistiku, tad nav nevienas dienas, kad kāds negrieztos ar sūdzībām par kvalitāti. Pāris gadus atpakaļ tie bija reti gadījumi."
Kā skaidroja Straume, jau pati izejas pozīcija radot nekvalitatīvu darbu. Pasūtītājs domā, ka varēs uzbūvēt, neieguldot naudu kvalitatīvā projektēšanā, kā arī papildu būvniecības izmaksu segšanā. Savukārt būvniekiem, pateicoties cenu kāpumam, jādomā, kā izvēlēties lētākus un nekvalitatīvākus materiālus, kā arī mazāk kvalificētu darbaspēku.
"Dzīšanās pēc zemākām izmaksām ir dzīšanās pēc zemas kvalitātes. Tāpēc dažās mājās aizsalst ūdensvadi vai arī pavasaros pa dzegām tek iekšā ūdens," sacīja Straume.
Arhitekts Andis Sīlis norādīja, ka "pašlaik sabūvēti diezgan daudz kvadrātmetri, kas ņems bēdīgu galu". "Trakajā būvniecības skrējienā projektētāji nav paspējuši kvalitatīvi izdarīt savu darbu," piebilda arhitekts.
Sīlis uzsvēra, ka nepieciešams "gudrs un maksātspējīgs pircējs, lai nav jātaupa uz būvniecības kvadrātmetru, arhitektūru un projektēšanu".
"Projektēšana mums maksā kā Vācijā, bet izstrādātais projekts ir trīsreiz plānāks," norādīja arhitekts.
Arī "DnB Nord Banka" Pārdošanas vadības pārvaldes vadītājs Ilmārs Vamzis norādīja, ka liela pieprasījuma gadījumā nevar būt laba kvalitāte.
Savukārt bijušais "Kalnozols celtniecība" vadītāja vietnieks, tagad "Northproject" izpilddirektors Ervīns Butkevics atzina, ka Latvijā būvniecība esot tālu no Eiropas pieredzes un prakses. "Pēc būtības, būtu jāuzbūvē tas, kas norādīts uz papīra. Solis pa labi, solis kreisi - sods. Bet pie mums ir interese ietaupīt, nevis uzcelt labi."
Apaļā galda diskusijā "Jauno mājokļu kvalitāte-novērtēšanas iespējas" eksperti šodien izvērtēja Nekustamo īpašumu projektu attīstītāju asociācijas uzsākto darbu pie jauno projektu klasifikatora, kas nākotnē varētu kalpot kā nozīmīgs palīglīdzeklis jauna mājokļa izvēlē.
Ja jaunizstrādātais klasifikators tiktu izstrādāts profesionāli, tad tas ļautu pēc detalizētiem kritērijiem noteikt sev piemērotāko nākotnes dzīvesvietu, atzina vairāki eksperti. Savukārt daži eksperti pret klasifikatoru bija skeptiski un norādīja, ka līdz tā pilnīgai izstrādāšanai paies vairāki gadi.
Jau pašreiz otrajā redakcijā izstrādāto klasifikatoru tā abas galvenās mērķgrupas - jauno mājokļu būvētāji un pārdevēji, kā arī jauno mājokļu pircēji - var izmantot atbilstoši savam profilam un vajadzībām. Jauno mājokļu būvētājiem un pārdevējiem klasifikatorā ietvertie kritēriji var kalpot kā vadlīnijas potenciālo pircēju vēlmju pilnīgākai izzināšanai, savukārt jauno mājokļu pircēji to var izmantot kā ceļvedi un rokasgrāmatu, pieņemot vienu no svarīgākajiem lēmumiem dzīvē - jauna mājokļa iegādi.
Tas ir uztverams kā satura rādītājs, kas gan iezīmē nekustamo īpašumu attīstīšanas disciplīnas robežas, gan var tikt izmantots par pamatu nekustamo īpašumu projektu vērtēšanas konkursiem, akadēmisko pētījumu tēmām, mārketinga izdales materiāliem, iesaistīto pušu līgumiem, kā arī cita veida klasifikācijām.
Jauno mājokļu klasifikatora izstrādi asociācija uzsāka 2005.gadā.

Pievieno komentāru

Tirgus