Zeme ar "caurumiem"

Zeme ir viena no manām prioritātēm, saka zemkopības ministre Laimdota Straujuma. Viņas vadībā ir izstrādāti nosacījumi, kas regulēs iespēju Latvijā iegādāties zemi, vietējos zemniekus noliekot uz vienas starta līnijas ar ārzemniekiem.Reģion...Reģionu medijiem organizētajā preses konferencē ministre vispirms šo jautājumu centās apiet, bet pēc žurnālistu tieša jautājuma vērsās pie saviem padomniekiem ar nopūtu: jāsaka vien būs. Viņas nosauktie kritēriji apliecina, ka tie potenciālā pircēja valsts piederību nešķiro. Jo daudziem zemi kārojošiem ārzemniekiem ir gan lauksaimnieciskā izglītība, gan dzīves stāžs Latvijā, gan citi pilnīgi oficiāli izpildāmi nosacījumi.

Uz jautājumu, vai šie kritēriji novērsīs iespēju ārzemniekiem par Latvijas zemes īpašniekiem kļūt pastarpināti – slēpjoties aiz vietējo bāleliņu vārdiem, ministre atbildēja ar savdabīgu piemēru. Viņas dēls strādājot tehnoloģiju firmā, kuras izdomātās datu aizsardzības sistēmas efektīvi funkcionējot labi ja mēnesi. Pēc tam tās tiekot atšifrētas un jāgudro atkal no jauna. Tātad varam saprast, ka tiek pieļauts – pa likumdošanas “caurumiem” turpinās ienākt un saimniekot katrs, kurš to vēlēsies.

Apsveicams ir ministres uzstādījums apstrādāt ikvienu auglīgās zemes kvadrātmetru un lietderīgi izmantot aizlaisto. Atklāts paliek jautājums – kurš to darīs? Zemes iegādes nosacījumi neiet kopā ar ministres uzstādījumu mazajiem un vidējiem zemniekiem kļūt attiecīgi par vidējiem un lielajiem. Jo viņiem pietrūkst galvenā – zemes. Eiropas valstu kolēģi ministrei nosaukuši pašu mājās par zemi maksātās summas, kas pat pieckārt pārsniedz tās cenu Latvijā. “Pārsišana” ar cenu līdz šim bijusi un acīmredzot arī turpmāk paliks noteicošais kritērijs.

Pievieno komentāru

Blogi