Tirgotāju diena

Arvien plašāk izskan viedoklis, ka svinamo dienu saraksts jāpapildina ar vēl vienu – Tēva dienu. Protams, ikviens tēvs, kurš gādā un rūpējas par saviem bērniem, ir pelnījis cieņu.Taču tik uzstājīgā vēlme to padarīt par kārtējo...Taču tik uzstājīgā vēlme to padarīt par kārtējo datumu, kad jāsteidz gādāt dāvanas, cienastu, un jāpiedomā arī par pucēšanos, liek aizdomāties par centienu patiesajiem mērķiem. Varbūt kāds ar Tēva dienas iedzīvināšanas ideju tiešām ir apsēsts viscēlāko nolūku vadīts. Tomēr vēstures fakti liecina, ka vislielāko labumu rezultātā gūst nevis paši tēvi, bet gan tirgotāji, kuriem ceļas apgrozījums uz iepriekš minēto vajadzību apmierināšanas rēķina. Jautājums – cik liela sabiedrības daļa to apzinās?

Nezinīšiem var atgādināt, ka lielā mērā salts veikalnieku aprēķins padarījis dziļākas nozīmes piepildītus svētkus par pirkšanas un pārdošanas maratonu. Nu kaut vai tie paši Ziemassvētki. Arī Mātes dienu izgudroja kāds svētulīgs lieltirgotājs, jo pēc Lieldienām klienti gājuši mazumā. Tad nu, sākoties vasaras sezonai, pievelkot klāt reliģisku pamatojumu, atradis veidu, kā likt dolāriem ripot. Ja negribas lūkoties tik senā pagātnē, var pieminēt kaut vai to pašu 8. martu – no sieviešu solidaritātes tur nav vairs ne smakas. Nu šī diena, izsakoties kādas dāmas vārdiem, kļuvusi par “noļukušo tulpīšu svētkiem.”

Protams, neviens jau ar varu neuzspiež svētkos iepirkties. Bet apkārt valdošo noskaņu ignorēt diez vai pilnībā iespējams. Un tad jau, ja gribam būt godīgi, vajadzētu ieviest arī Vecmāmiņu, Vectētiņu, Krustmāmiņu un vēl veselu lērumu dažādu dienu. Tomēr nešķiet, ka attiecības ģimenē padara harmoniskākas kādi “aiz matiem” pievilkti svētki. Personīgi neizjūtu vajadzību, lai mani kā īpaši godinātu Mātes dienā. Varbūt tāpēc, ka dēls saka mīļus vārdus un iepriecina arī ikdienā, negaidot vienu vienīgo reizi gadā. 

Pievieno komentāru

Blogi