Subjektīvais latviskums

Latviešu valoda jau nav tikai burts, gribas ticēt, ka tai ir arī savs gars, neredzama odere, kas satur to apģērbu kopā. Valsts valoda un gars ir tas, kas ietekmē un maina arī konkrētās teritorijas mazākumtautību valodas, kā arī liecina par...11. Saeimas “Saskaņas centra” frakcijas deputāts Igors Pimenovs atsūtīja vēstuli gan latviešu, gan krievu valodā, parakstoties kā “депутат Сейма” (Seima deputāts – krievu val.). Seims, cik zināms, ir Lietuvā. Rodas iespaids, ka deputāts vai nu nezina, kur strādā, vai nezina, kā sauc viņa darba vietu, vai arī viņam tas ir dziļi vienalga. Lai nekļūdītos, pārjautāju Saeimas Preses dienestam un saņēmu atbildi: “Saskaņā ar 11. Saeimas amatpersonu un struktūrvienību nosaukumu rakstības noteikumiem, krieviski lietojam “Саэйма Латвийской Республики” (Latvijas Republikas Saeima).”
Preses dienests varbūt arī lieto, bet ne šis deputāts. Un ne tikai. Laikraksts “Kurzemes Vārds” izdevumā krievu valodā tikpat pārliecinoši raksta par Seimu, nevis Saeimu. Kā skaidro literārā redaktore Anna Siļionova, tā esot rakstīts vārdnīcā, par to varot pārliecināties arī vārdnīcās internetā. Visi tā raksta.
2010. gadā izdevniecības "Avots" sagatavotajā vārdnīcā gan teikts, ka Saeima krieviski ir Саэйм, tiesa, vīriešu dzimtē. Laikam jau lēmējvarai jābūt vīriešu kārtas. Bet tas būtu sīkums, jo lielāku prieku un gandarījumu sagādā fakts, ka krieviem ir jārēķinās ar atšķirību - Seims un Saeima ir divas dažādas lietas, tāpat kā Lietuva un Latvija ir divas neatkarīgas valstis. Lai kā "lielajai, dižajai" gribētos to visu sabāzt vienā maisā.
Par to, cik subjektīvas var būt šīs nianses, vēlreiz pārliecinājos, gatavojot atbildi uz jautājumu par Laimas slimību. Burts ir uzvarējis, izņēmumi nav pieļaujami, lai arī man liekas pretdabiski Laimas vārdā saukt slimību. Iespējams, tiešām tagad daudz vairāk cilvēku zina ASV pilsētu Laimu, šokolādi “Laimu”, nevis dievību, likteņlēmēju. Varbūt arī viņiem gluži vienkārši ir vienalga. Tāpat kā latīņiem, kuru valodai ir tikai burts, gara vairs nav.

Pievieno komentāru

Blogi