Šodien atcerēsies!

Sarkanas tulpes, šokolādes, konfektes, kāda šampanieša glāze un buča uz vaiga – Sieviešu dienas ierastākās dāvanas. Mātes diena ir visām mammām, Valentīndiena – mīlētājiem, bet sievietēm paliek 8. marts, neatkarīgi no viņas...Iesakņojušos...Iesakņojušos mīts, ka 8. martu kā sieviešu solidaritātes cīņu par savām tiesībām sākuši svinēt par godu 1857. gada 8. marta notikumiem Ņujorkā, kad ielās izgājušas tekstilrūpniecībā strādājošās sievietes, protestējot pret smagajiem darba apstākļiem, ilgo darba dienu un neadekvāti mazo samaksu. Policija demonstrāciju esot izklīdinājusi ar šāvieniem. Vēsturniekiem gan nav izdevies rast pierādījumus, ka kas tāds būtu noticis.

Šodien tie ir svētki un cīņas ir aizmirstas, ja nu vienīgi par jaukāko pārsteigumu, skaistākajām puķēm vai garšīgākajām konfektēm. Pat visaizmāršīgākie stiprā dzimuma pārstāvji pamana pa ziedam kolēģa rokās un atceras, ka jāuzsmaida sieviešu kārtas kolēģēm tā īpašāk. Bet lielākoties pašas dāmas uzprasās uz svētkiem. Ko uzdāvināsi Sieviešu dienā, nedēļu iepriekš sāk tincināt savus vīriešus? Beidzot ir iemesls izprasīt kādu sen kārotu lietu, ir attaisnojums skan galvā, bet vai vajag?

Man patīk šie svētki un vienmēr asociēsies ar jau aizsaulē esošo Mārtiņu Freimani, kurš uzsēdās uz galda, aiztrieca klases puikas pēc puķēm un konfektēm, bet pats pa to laiku paņēma ģitāru un dziedāja: “Uz galda vāzē stāv krizantēmas un rozes sen jau vītušas...” Pēcāk ar tiem pašiem puikām devās sabučot un apsveikt visas skolas skolotājas.

Rūpes un cieņa pret sievietēm nevar iedzīt, to pārņem no paaudzes paaudzē. Kad mazais dēlēns paziņo, ka meitenēm priekšroka, un liek man pirmajai ieiet pa durvīm, pārņem lepnuma sajūta – kaut kas pārņemts no tēta. It kā sīkums, bet tomēr patīkami.

Pievieno komentāru

Blogi