Salīdzināt ir jāmāk

Minimālo algu sola palielināt nākamgad, noklusējot, ka savulaik bija koncepcija, kā minimālajai algai pamazām pieaugt līdz 50 procentiem no vidējās algas valstī. Valdība to “uzmeta”, jo tā bija vieglāk savilkt budžeta galus,...“Mēs nevaram vienkārši atrauties un aizskriet pa priekšu, tad mēs zaudējam konkurētspēju. Ar minimālās algas palielināšanu ir jāvirzās kopā ar pārējām Baltijas valstīm,” intervijā Latvijas Radio sacīja premjers Dombrovskis.

“Swedbank” Privātpersonu finanšu institūta pētījums Baltijas valstīs rāda: kaimiņvalstīs jau šobrīd darbaspēka nodokļu slogs ir zemāks. Iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes ir zemākas: 21 procents Igaunijā, 15 Lietuvā, neapliekamais minimums ir augstāks: 101 lats Igaunijā, Lietuvā minimālajai algai – 94 lati. Galu galā kaimiņvalstis nav tikai Lietuva un Igaunija, ir Īrija, Zviedrija. Pasaule vaļā.

Arodbiedrības norāda – Latvijas darbinieku vidējā produktivitāte 2011. gadā bija 62,7 procenti no vidējā ES, kas ir ļoti augsts rādītājs. 2012. gada dati vēl nav apkopoti. Taču visas darbaspēka izmaksas bija tikai apmēram 30 procenti no ES vidējā. IKP ekonomikas spēja 2011. gadā ir bijusi 58 procenti, kamēr cenas – 72,2 procenti no vidējā ES. Disproporcija par sliktu darba samaksai ir viennozīmīga.

Skaidrs, ka vienkārši nav vēlēšanās risināt cilvēka un darba cienīgas samaksas problēmu, jo kapitālistiem jāļauj raust peļņu lielām riekšavām. Ne velti Eiropas Sociālo hartu ratificēja bez 4. panta 1. punkta, kas paredz “atzīt strādājošo tiesības uz atalgojumu, kas nodrošinātu tiem un to ģimenēm pienācīgus dzīves apstākļus”.

Pievieno komentāru

Blogi