Pretrunīgais eiro

Divi procesi par vienu un to pašu lietu, bet pretējos virzienos. Tā šobrīd izskatās kolīzijas ap eiro ieviešanu Latvijā.Biedrība “Par latu, pret eiro” trešdien sākusi parakstu vākšanu, lai sarīkotu tautas nobalsošanu lata...Biedrība “Par...Biedrība “Par latu, pret eiro” trešdien sākusi parakstu vākšanu, lai sarīkotu tautas nobalsošanu lata saglabāšanai. Atbalstu paudušas vairākas sabiedriskās organizācijas un pazīstami cilvēki. Tikšot rīkotas pat izbraukuma parakstu vākšanas akcijas. Biedrības tālākais mērķis ir panākt, lai Valsts konstitūcijā lats tiktu nostiprināts kā Latvijas nacionālā naudas vienība.

Tieši tai pat dienā Eiropas Komisija oficiāli pauda atbalstu eiro ieviešanai Latvijā. Tā savā atzinumā secina, ka Latvija pārliecinoši izpildījusi visus kritērijus, un iesaka latu no 2014. gada 1. janvāra nomainīt pret eiro. Pozitīvu atzinumu sniegusi arī Eiropas Centrālā banka.

Kā šajā situācijā justies un rīkoties man kā valsts iedzīvotājai? Ļaut, lai process iet savu gaitu, un 1. janvārī rēķināt, kā manu budžetu ietekmē jaunā valūta, vai likt savu parakstu, lai šo procesu mēģinātu apturēt? Pārliecinošu skaidrojumu, kas sniegtu vairāk informācijas nekā lozungi “Tā vajag!” – “Tā nevajag!”, nedod ne viena, ne otra puse.

Zinu, ka daudzus baida ne pati valūtas maiņa, bet gan nestabilitāte eirozonā. It īpaši pēc Lielbritānijas premjera pieļāvuma, ka šī lielvalsts no tās varētu izstāties.

Valsts gatavo skaidrojošo materiālu par eiro praktisko ieviešanu, bet vispirms būtu nepieciešams visiem saprotamā valodā uzrakstīts apskats, kas parādītu kopsakarības – priekšrocības un riskus – eiro lietojošo valstu ekonomikā.

Pašlaik šķiet, ka vairumā ļaujamies straumei un paļaujamies uz prātiem, kas mūs virza uz jaunu naudiņu makos. Par pretējo procesu jāsaka – diemžēl atkal par vēlu.

Pievieno komentāru

Blogi