Paradums domāt

Izrādās, sava piramīda ir ne tikai vērtībām vai uzturam, bet arī atkritumu apsaimniekošanai. Augstākā pilotāža ir neradīt atkritumus vispār. Ja bez tā nevar, tad nākamais līmenis ir maksimāli izmantot visu vēl un vēl – daudzkārtēja...Protams, skaisti, ja atkritumu pārstrāde jaunos materiālos, saskaņā ar vielas nezūdamības likumu, notiek ne tikai pašu mājās, bet arī valstiskā, rūpnieciskā līmenī. Turklāt videi maksimāli draudzīgā veidā. Arvien vairāk izvēršas enerģijas ražošana no atkritumiem, bet joprojām stipri stāv arī fundaments – noglabāšana. Katrs kārtīgs mēslu bambālis gan apzinās, ka pašlaik noglabāts tiek daudz labu un vērtīgu lietu, kam vieta atrastos daudz tuvāk piramīdas virsotnei.

Par atkritumu apsaimniekošanas piramīdu uzzināju pasākumā, kas bija domāts arī, lai reklamētu mājaslapu “Bezatkritumiem.lv”. Spuldzītes veikalā “Otra elpa. Pludmale” dega jo spoži un runātāji izmantoja mikrofonus. Piemiņai visiem tika smukas glancēta papīra atklātnītes ar skaistiem, dzīvesgudriem teikumiem.

Patīkami, lai arī komiski un ierasti, ir centieni mudināt taupīt resursus, pašiem tos neapdomāti tērējot. Bet gudrība jau nāk ar gadiem, ja vien vispār atnāk. Tā veidojas no paraduma domāt – pa solītim vien. Patērētāju sabiedrībai, lai kaut kas mainītos, pietiktu vismaz ar impulsu bremzējošo “vai man tiešām vajag to, ko gribu pirkt vai kam gribu tērēties”. Vai tas ir labākais variants tam, ko man vajag, no visiem aspektiem – vērtējot arī no draudzīguma videi un pašam. Kur es to likšu, kad man vairs nevajadzēs, un ko par to teiks mana planēta.

Pievieno komentāru

Blogi