Par nozagto ugunskrustu

Redzot sižetus, kā nacisti maršē ar saviem karogiem un visas tās koncentrācijas nometnes šausmas, ar ko tas saistās, radās jautājums - Latvija nevar prasīt Vācijai kompensāciju par faktiski nozagto ugunskrustu?Vācija taču uzņēmusies...Vācija taču uzņēmusies nacistu grēkus, maksā kompensācijas cietušajiem. Uzskatu, ka arī Latvija ir cietusi - mēs nevaram pilnvērtīgi vairs pielietot savu etnogrāfisko mantojumu tieši tāpēc, ka ugunskrusts visiem saistās ar nacistiem. Atrunas, ka nacistu svastika ir tikai "melna baltā aplī uz sarkana fona", ir formālas, simbols iedarbojas spēcīgi un ir atpazīstams arī pats par sevi.

No ebrejiem vajadzētu mācīties, kā viņi aizstāv Dāvida zvaigznes lietošanu un citas sev svētas lietas. Kāpēc mums nacistu dēļ atteikties no ugunskrusta? Nevis burkšķēt un provocēt Eiropu ar spītīgu tā lietošanu, riskējot tikt pārprasti bez atbilstoša skaidrojuma, bet runāt viņiem saprotamā valodā - vismaz parādīt, ka latvieši apzinās, kas viņiem nodarīts. Šajā gadījumā runa nav tik daudz par naudu, jo grūti izmērīt morālo kaitējumu, cik par principu. Indijā esot bijis jānomaina restorāna izkārtne, jo tajā attēlots ugunskrusts, atrunas par indoeiropiešu ornamentiem neesot līdzējušas.

OK, atzīstam nacistu zvērības, bezcerīgi aptraipītu zīmi, būsim piesardzīgi tās lietošanā, taču kāds par šiem ierobežojumiem ir atbildīgs, tāpēc kompensācijas prasīšana šķiet tikai loģiska. Turklāt problēmas pacelšana valstiskā līmenī, manuprāt, nāks tikai par labu un ļaus izvairīties no dažādām spekulācijām ugunskrusta lietošanas sakarā.

Pievieno komentāru

Blogi