Neprasīt apaļu skaitli

Pēc izlaiduma jaunie speciālisti savu spēkus sāks izmēģināt darba tirgū. Darba meklējumi ir gana sarežģīts un atbildīgs process. Dodoties uz pirmo darba interviju, sirds no uztraukuma met kūleņu un galvā tiek pārcilātas atbildes...Gandrīz...Gandrīz vienmēr darba devēja uzdotais jautājums pārrunās – kādu vēlētos atalgojumu – ir mulsinošs. Tas šķiet kā psiholoģisks triks, ko potenciālais darba devējs “izspēlē”, jo viņš taču visticamāk zina, cik ir gatavs maksāt. Darba meklētājam atbilde nereti sagādā bažas – ja paprasīs par daudz, darbu var nedabūt, ja par maz – vairāk maksāt nepiedāvās vai uzskatīs, ka ir zems pašvērtējums.

Kolumbijas Biznesa augstskolā nesen veiktā pētījumā secināts, ka galvenais ir nenosaukt apaļu skaitli, bet minēt precīzu summu. Vadošā pētniece Malia Masone norāda – minot apaļus skaitļus, cilvēks atklāj, ka tikai aptuveni orientējas valdošajā algu līmenī. Savukārt, nosaucot precīzu skaitli, potenciālajam darba devējam rodas priekšstats, ka kandidāts tirgu ir izpētījis un ir pārliecināts par savām spējām. Pētījumā atklātais princips – ja Latvijā potenciālais darbinieks prasīs 500 latu, vadītājs piedāvās 400. Ja darbinieka “āķis” būs 470 lati, pastāvot iespēja, ka vadītājs piedāvās 440.

Manuprāt, trāpīt “zelta ciparā” var tikai profesionāls “snaiperis”. Ar to vien, ka nosauktais skaitlis nebūs apaļš cipars, nepietiks. Latvijas personāla atlases speciālisti iesaka izvērtēt pieredzi, vidējo algu līmeni specialitātē un reģionā. Atliek cerēt, ka, tāpat kā Rietumeiropas valstīs, arī Latvijā atalgojuma līmeni drīzumā skaidri norādīs jau darba piedāvājumā.

Pievieno komentāru

Blogi