Maksājam, mīļie vecāki, maksājam...

Un vēl maksāsim. Šoreiz man jāmaksā par sava sākumskolnieka dalību mācību gada svinīgajā pasākumā Liepājas olimpiskajā centrā, kur viņam kopā ar klasi turklāt vēl arī jāuzstājas. Skolā tik lielu pasākumu nevarot sarīkot, tāpēc tiek īrētas...Iepriekš, cik atceros, bija 50 santīmu un pasākums bija Liepājas Latviešu biedrības namā. Liepājas J. Čakstes 10. vidusskolai tas ir svinīgs sākumskolas mācību noslēguma pasākums - īpaši tiek godināti 4. klases skolēni. Labākie saņem Atzinības rakstus. Apjautājos, vai vecāki arī var ierasties, vismaz reizi dzirdēšu, redzēšu, kā bērns dzied un uzstājas. Nē, aicināti tikai 4. klases vecāki, kuru bērniem pasākums gluži kā izlaidums.

Šogad Latviešu biedrības nams savas dienas jau bija saplānojis, tāpēc tiek īrēts Olimpiskā centra Rožu zāle. Un tāpēc 70 santīmu. Pierēķināsim vēl divus tramvaja talonus, kuriem jābūt (bērni uz centru brauc no skolas ar tramvaju): 38+38 = 76 santīmu. Ja vecāki būs nogulējuši šo prasību (vai arī viņiem nav vajadzība talonus iepirkt vairumā, vai arī nav iespējas nolikt uzreiz 3,80 latus) un taloni būs jāpērk tramvajā, tātad - vesels lats.

1. septembrī skolas pagalmā pietiek vietas visai sākumskolai un visiem vecākiem, kuri vēlas tur būt.  Labi, saprotu - tagad plānots daudz garāks pasākums, koncerts u.c., kas varbūt pagalmā ir grūti sarīkot, bet man tomēr nepatīk, ka par to jāmaksā vecākiem. Joprojām nepatīk. Pat tagad nepatīk, kad skaidrs, ka bezmaksas izglītība gaida savu definīciju un skaidrs, ka vecākiem uzkraus vēl daudz un dikti. Laikam esmu neglābjams sociķis un riebjas man nekorektie jautājumi "vai tad jūs nevarat samaksāt?". Parasti pēc tādiem jautājumiem cilvēks vai nu samaksā, negribot atzīt savu nevarēšanu, vai arī tiešām viņam tas ir iespējams un principus tas neskar, vai kārtējo reizi nemaksā, jo tiešām nevar. Un dzīvo tālāk ar vēl lielāku, PĀRPRASTU vainas apziņu, ka viņš nevar - sabiedrībā ir pieņemts, ka tu pats esi vainīgs, ja esi nabags - tātad slinks, neveiksminieks. Un cilvēki vairās kā no infekcijas pārņemta slimnieka.

Diemžēl lielākajai daļai pat nerodas doma, ka varētu nemaksāt idejas dēļ, lai mudinātu panākt citu risinājumu, kas būtu pieņemams bez papildu pazemojuma arī tiem, kuriem ir ļoti ierobežoti līdzekļi. Jo - tie taču ir sīkumi, samaksā un miers. Kas nevar samaksāt - pats vainīgs, kas mums, labajiem, daudzmaz turīgajiem, sērgas vēl neskartiem, daļas gar viņiem. Jo laikam jau pieredze iemācījusi - risinājumu, visticamāk, neviens nemeklēs. Nebūs pasākuma un viss. Nu, laimīgi?

Tas neliecina par sociāli atbildīgu sabiedrību, līdz tai Latvijai vēl ir daudz un ļoti jāaug.

P.S. Laikam jau izmantot citas izglītības iestādes zāli nevar kaut kādu citu, mistiski pedagoģiski patriotisku iemeslu dēļ - piemēram, ģimnāzija vai cita vidusskola neder, jo sadomās vēl turpināt mācības tur. Liepājas universitāte diez neizlīdzētu? Neder?

Pievieno komentāru

Blogi