Latu spēles

Lats latvietim ir svēts. Ne viens vien cauri drūmajiem padomju gadiem glabāja “sudraba naudiņas” ar Mildas attēlu. Pēc rubļu un “repsīšu” laika ar sajūsmu tika uztverta atgriešanās pie nacionālās valūtas, kuru valstiski nozīmīgo...Kamēr...Kamēr ekonomisti un finansisti rēķina, kā nu būs, politiķi jau ķērušies pie spēlītēm. Vieni grib izspiest vairāk labumu no partneriem koalīcijā, pie viena gūstot bonusus vēlētāju acīs. Opozīcija “spiež”, ko var, uz jūtām un draud teju ar pasaules galu, ja Latvijā sāks izmantot eiro. Diez kā mainītos attieksme un rīcība, ja politiskie spēki Saeimas krēslos būtu mainītās lomās?

Taču tik nozīmīgs jautājums pēc būtības nav izlemjams emociju iespaidā – tam jābūt tīri pragmatiskam lēmumam. Laikus būtu strikti izsverami visi “par” un “pret”, lai atrastu iespējami labāko variantu. Pie varas esošajiem būtu jāizbeidz iedzīvotājus turēt par muļķiem un jāsāk nopietni skaidrot, analizēt un diskutēt par plusiem un mīnusiem.

Nevar prasīt, lai ikviens valsts pilsonis līdz niansēm pārzinātu šo jautājumu, tāpēc skaidrojumu par daudz nebūs. Te nederēs atrunāšanās, ka, balsojot par iestāšanos Eiropas Savienībā, visiem viss jau tāpat bijis skaidrs. Arī apvainoties uz oponentiem nevietā – pretī jāliek pārliecinoši un vēlētajiem saprotami argumenti, nevis tikai jābārsta ciparu virknes no “augstiem plauktiem”.

Daudziem ir sāpīga pieredze, ka naudas maiņa neko labu nav devusi, tāpēc uzspēlēts optimisms šajā gadījumā arī būtu nevietā. Jāsecina, ka vēl joprojām trūkst argumentētu skaidrojumu bez galējībām. Taču laiks iet.

Pievieno komentāru

Blogi