Kā eiro ieviešana ietekmēs cilvēku ikdienas dzīvi?

Viens no Latvijas Bankas ekspertiem visbiežāk uzdotajiem jautājumiem ir par to, kā eiro ieviešana ietekmēs cilvēkus, to ikdienas dzīvi. Novembra vidū kopā ar vēsturniekiem viesojāmies Liepājas Universitātē, kur diskusijā par...Centīšos...

Centīšos sniegt pēc iespējas vienkāršāku un saprotamāku atbildi. Bieži ikdienas dzīvē saskaramies ar ārvalstu valūtām – piemēram, kad internetā pērkam preces ārvalstīs (kaut vai ar "Ebay" starpniecību), kad dodamies ceļojumos uz ārzemēm, kad saņemam naudu no ārzemēs strādājošajiem radiem, kad pērkam lietotu auto vai jaunu mitekli. Šādā gadījumā pēc eiro ieviešanas zudīs konvertācijas izmaksas. Konvertācijas izmaksas ir arī uzņēmējiem, kuriem ir darījumi ar citu valstu uzņēmējiem (turklāt ne obligāti ar eiro zonas valstīm, arī, piemēram, ar Krieviju liela daļa darījumu notiek eiro), un šīs izmaksas tiek iekļautas preču cenās.

Ja cilvēkam ir kredīts eiro – samazināsies tā apkalpošanas izmaksas (respektīvi, nevajadzēs katru mēnesi mainīt latus pret eiro, lai veiktu kārtējo maksājumu). Ja cilvēkam kredīts ir latos, arī tad viņš būs ieguvējs, jo eiro likmes vidējā un garā termiņā ir stabilākas un caurmērā zemākas par latu procentu likmēm. Tātad par kredītu būs jāmaksā mazāk.

Latvijas Bankas ekonomistu aprēķini liecina, ka eiro ieviešana būs jauns grūdiens Latvijas ekonomikas attīstībai un kopējais tautsaimniecības ieguvums laika posmā līdz 2020. gadam būs 8 miljardi eiro jeb 2700 lati uz vienu iedzīvotāju. Būs iespēja maksāt lielākas algas, pensijas, nodarbināt vairāk cilvēkus.

Pievienošanās eiro zonai nozīmē ekonomikas sakārtošanu atbilstoši augstākajiem pasaules standartiem. To novērtēs starptautiskie aizdevēji, no kuriem Latvija aizņemas naudu sava parāda apkalpošanai. Latvija iegūs iespēju savu parādu pārfinansēt lētāk, un tas ļaus valstī saglabāt 900 miljonus eiro, ko varēs novirzīt, piemēram, sociālajiem mērķiem.

Protams, eiro ieviešana nozīmē ne tikai ieguvumus, bet arī izdevumus. Viena no lielākajām bažām ir par cenu pieaugumu, tomēr jāsaka, ka šīs bažas ir pārspīlētas un parasti pārejas uz eiro īpatsvars inflācijā ir 0.2-0.3 procentpunkti, tātad tikpat liela ietekme kā naftas cenu kāpumam. Reālie skaitļi neapstiprina mītu, ka Igaunija piedzīvojusi milzīgu cenu pieaugumu. Jā, Igaunijas inflācija ir starp augstākajām Eiropas Savienībā (tiesa, arī ekonomikas pieauguma ziņā šī valsts ir starp līderiem), taču patiesais cenu pieauguma iemesls meklējams kur citur – pasaules cenu pieaugumā. Tātad inflācija Igaunijā būtu ar eiro vai bez tā.

Tāpat gaidāmas izmaksas valsts un privātajā sektorā (pozitīvie ieguvumi tās atsvērs pāris gadu laikā), kā arī Latvija kļūs par Eiropas Stabilitātes mehānisma dalībnieku. Tas mums maksās 40 miljonus eiro gadā, taču pretī saņemsim palīdzības garantijas gadījumam, ja atkal piedzīvosim krīzi.

Eiro ieviešana nebūs brīnumnūjiņa, kas atrisinās visas problēmas. Labklājības pieaugums būs atkarīgs no valsts spējas izmantot eiro ieviešanas priekšrocības, un pievienošanās eirozonai neaizstāj nepieciešamās strukturālās reformas un budžeta prātīgu apsaimniekošanu.

Tomēr Latvijas Bankas aprēķini skaidri apliecina, ka jau pāris gadu laikā pēc eiro ieviešanas ieguvumi būtiski pārsniegs izdevumus. Un to sajutīs ikviens iedzīvotājs.

Pievieno komentāru

Blogi