Iespēja, kas jāizmanto

Reizēm notiek patiešām labas lietas. Šodien tradicionālā Ēnu diena, arī žurnālistu darbu “Kursas Laika” redakcijā vēros vairākas ēnas.Joprojām domāju, ka skolas solā jaunietim ir jāapgūst pamatzināšanas, bez kurām nav iespējams veikalā...Joprojām domāju, ka skolas solā jaunietim ir jāapgūst pamatzināšanas, bez kurām nav iespējams veikalā norēķināties par maizi vai angļu valodā pastāstīt par savas valsts vēstures nozīmīgākajiem notikumiem kādām ārzemju ciemiņam. Ar to mums, šķiet, sekmējas gana labi.

Taču tā ir monētas, proti, izglītības lauciņa viena puse. Otra – sasaiste ar reālo darba tirgu un pieprasījumu ir, manuprāt, zemā līmenī. Ņemot vērā, ka atbildīgie ierēdņi vairāk nekā 20 gadus par to ir runājuši, bet nav darījuši pietiekami, Ēnu diena uz kopējā fona ir ļoti vajadzīga un biežāk nekā reizi gadā.

Dažādu nozaru starptautiskie eksperti Eiropai tuvākos gadu desmitus nesola vieglus laikus. Tas nozīmē, ka ar akadēmiskām zināšanām vien būs par maz. Lai sekmīgi pielāgotos jaunajai situācijai, jātiecas uz inovatīvām lietām, radošumu, jāģenerē jaunas idejas. Arī no Eiropas kopējā katla arvien vairāk naudas tiks novirzīts šādiem mērķiem.

Daudzi Latvijas skolēni, pat studenti, beidzot mācības, vēl īsti nezina, kādu profesiju vēlas apgūt, līdz ar to darba tirgū ienāk praktiski nekonkurētspējīgi. Diploms ir kabatā, bet, ko ar to iesākt, daudziem nav ne jausmas. Turklāt darba devēji izvēlas uzticēties cilvēkiem ar pieredzi attiecīgajā profesijā, nevis “zaļus gurķus”. Darba devējus ietekmēt nevaram, taču Izglītības un zinātnes ministrijai būtu jānāk klajā ar skaidriem priekšlikumiem, kā situāciju risināt. Pirms dažām dienām pirkstu Latvijas virzienā jau pakratīja Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Barrozu – līdz aprīļa vidum jāizstrādā jauniešu nodarbinātības plāns, norādot politikas pasākumus un tiem paredzēto finansējumu. Pēc statistikas datiem, aizvadītā gada nogalē Latvijā 34 tūkstoši bezdarbnieku bija tieši jaunieši – 29 procenti no kopējā skaita.

Ēnu diena patiešām var izmainīt jaunieša dzīvi – tā ir iespēja ne tikai uzzināt par to, ko nemāca skolā, bet izdevība dibināt kontaktus ar reāliem darba devējiem, uzzināt konkrētās profesijas nianses. Tas jaunietim ļauj spriest, vai izvēlētā profesija tiešām ir tā, ar kuru saistīt savu nākotni. Tiem jauniešiem, kas pēc Ēnu dienas būs vīlušies kādā profesijā, nav jābēdā – viņi būs uzzinājuši, kur noteikti nevēlas strādāt. Un arī tas ir svarīgi. Ļoti svarīgi. Pareiza karjeras un profesijas izvēle – tas ir viens no panākumu pamatiem.

Pievieno komentāru

Blogi