Eiro ieviešana – emocijas, nevis fakti

Sabiedrībā pieņemas spēkā diskusija par eiro ieviešanu. Viens no interesantākajiem aspektiem ir – kā ceļš uz eirozonu ietekmē Latvijas neatkarību un vai eiro ieviešana ir atbilstoša mūsu nacionālajām interesēm. Eiro ieviešanas...Eiro...

Eiro ieviešanas pretinieki argumentē ar emocionāliem, nevis racionāliem apsvērumiem. Diemžēl nav nācies iepazīties ar skaitliskiem aprēķiniem, kādi būtu ieguvumi no eiro neieviešanas. Visticamāk, tādu nav.

Latvijas Banka eiro ieviešanu analizē no ekonomiskās puses un mūsu ekonomisti ir veikuši makroekonomisko modelēšanu, lai noskaidrotu, kāda būs šī procesa ietekme uz Latvijas sabiedrību. Secinājums - jau pāris gadu laikā pēc eiro ieviešanas ieguvumi būtiski pārsniegs izdevumus. Ar precīziem skaitļiem varat iepazīties manā pirmajā bloga ierakstā "Kā eiro ieviešana ietekmēs cilvēku ikdienas dzīvi?".

Ja vērtējam šo jautājumu no emocionālā viedokļa, manuprāt, Latvijas nacionālajās interesēs ir, piemēram, mazāks valsts parāds, kas nozīmē lielāku neatkarību no aizdevējiem. Un eiro ieviešana ļautu būtiski samazināt valsts parāda apkalpošanas izmaksas.

Tas, ko daži sauc par neatkarību, mūsdienu globālajā pasaulē patiesībā būtu izolētība. Latvija ekonomiski ir cieši saistīta ar eiro zonas valstīm, un notikumi eiro zonā mūs ietekmē neatkarīgi no tā, vai mēs esam eiro zonā, tikai patlaban mēs nepiedalāmies izšķirošu lēmumu pieņemšanā. Turklāt lata kurss jau ir piesaistīts eiro, kas nodrošina Latvijas nacionālās valūtas stabilitāti. Līdz ar to faktiski mums jau ir eiro.

Atkal jāatgriežas pie mūsu kaimiņu igauņu pieredzes, kuri krīzes laikā spēja ieviest eiro un stiprināt savas pozīcijas, kļūstot par līdzvērtīgiem partneriem lielajām eiro zonas valstīm. Vai igauņi ir apmierināti ar savu izvēli? Jā, pēdējās sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka 71% kaimiņvalsts iedzīvotāju atbalsta vienotās Eiropas valūtas ieviešanu.

Neaizmirsīsim, ka nauda ir ekonomiskās politikas instruments. Tāpat atcerēsimies, ka eiro ieviešana nav nekāda brīnumnūjiņa un labklājības pieaugums ir atkarīgs no valsts spējas izmantot eiro ieviešanas priekšrocības. Eiro ieviešana neaizstāj nepieciešamās strukturālās reformas un prātīgu budžeta apsaimniekošanu (ko pierāda Dienvideiropas valstu bēdīgā pieredze).

Pievieno komentāru

Blogi