Balsošana ar klikšķi

Tehnoloģiju laikmetā, kad iespēja lietas kārtot, piesēžoties pie datora, ir kļuvusi ikdiena, jau ilgu laiku kā viļāts, bet joprojām neapēsts karsts kartupelis ir elektroniskās balsošanas sistēmas ieviešana mūsu valstī. Plānots, ka,...No vienas puses, šī sistēma it kā varētu paplašināt vēlētāju loku. No otras – tās izmantošanu ierobežos nepieciešamais elektroniskais paraksts, kāds pieder salīdzinoši nelielai iedzīvotāju daļai.

Speciālisti norāda uz riskiem, viens no tiem – drošība. Desmit mēnešos nav iespējams šādu sistēmu pārbaudīt kādā pilotprojektā. Uz aizdomu fona par balsu viltošanu tā varētu būt cēlonis vēl lielākai neuzticībai godīgam balsojumam.

Jārunā arī par sistēmas praktisko ieviesēju un administrētāju. Atmiņā vēl tautas skaitīšana, kad nonācu to iedzīvotāju pulkā, kurus programmas apmeklējuma sastrēgumstundā sistēma nenofiksēja. Nekas, skaitītājs atnāca mājās. Vēlēšanās ir citādāk. Man kā vēlētājai ir svarīgi, lai manis ar datora peli izdarītais klikšķis tiek fiksēts tieši tur un tikai tā, kā esmu izvēlējusies. Savā ziņā interesanta, bet bīstama šķiet iecerētā iespēja vēlētājam savu izvēli pēc brīža labot.

Šis varētu būt gadījums, kad nesteigsimies ar kritiku par modernizācijas kavēšanos. Vienīgā valsts ES, kur ieviesta elektroniskā balsošana, ir Igaunija. Vācijā elektronisko ierīču izmantošana vēlēšanās ir antikonstitucionāla, bet Somija ir atteikusies no šī jautājuma izskatīšanas uz ilgu laiku. Pārāk liels, iespējams, ir risks, ka cīņas iznākums politiskās frontes līnijā var izšķirties ne pēc vēlētāju, bet gudrāko programmētāju gribas.


Pievieno komentāru

Blogi