Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

LTRK: Piecos gados jāpanāk, lai elektrības rēķini Latvijas uzņēmējiem ir zemākie ES

Piecu gadu laikā ir uzdevums panākt, ka elektrības rēķini Latvijas uzņēmējiem ir zemākie Eiropas Savienībā (ES) un elektrības cenas ir konkurētspējīgas, trešdien, 14. februārī, preses konferencē sacīja Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.

LTRK vadītājs skaidroja, ka obligātā iepirkuma komponente (OIK) ir tā elektrības rēķina sastāvdaļa, kura rada situāciju, ka rēķini Latvijā ir lielāki nekā citviet pasaulē - uzņēmēji cīnās par savu konkurētspēju, bet elektrības cenas tam traucē.

Endziņš norādīja, ka faktiski OIK ir valsts atbalsts, bet ES ietvaros valsts atbalsts jāsaskaņo ar ES institūcijām. LTRK veiktajā pētījumā konstatēts, ka šis atbalsts ir saskaņots nevis 2007. gadā, kad OIK tika ieviests, bet 2017. gadā. "Līdz ar to 10 gadus atbalsts nav bijis saskaņots - ir jautājums, kā to vērtēs Eiropas Komisija, vai gadījumā tas nebūs jāatmaksā," sacīja Endziņš.

Viņš norādīja, ka šobrīd ir virkne valdības noteikumu, kas nosaka, kādām prasībām jāatbilst OIK atbalsta licenču saņēmējiem, taču līdzšinējos 10 gados kontrole un uzraudzība ir bijusi visai pavirša, šī sistēma bieži vien ir izmantota negodprātīgi un šādu negodprātīgu uzņēmēju īpatsvars ir bijis pietiekami liels.

Endziņš sacīja, ka LTRK juristi nonākuši pie atziņas, ka normatīvais regulējums patlaban ir pietiekams, lai cīnītos ar šādu situāciju un OIK saņēmēju skaitu samazinātu - jāpēta finanšu dokumenti un jāveic peļņas kontrole, jāiedziļinās ražošanas procesos, lai pārbaudītu, vai izmantotā tehnoloģija atbilst prasībām. Līdz šim sistēmiski ir trūkusi kapacitāte šīs lietas risināt.

"Uzņēmēji un iedzīvotāji par OIK maksā miljardiem eiro, taču uzraudzība līdz šim ir bijusi visai nosacīta," piebilda Endziņš.

Viņš sacīja, ka LTRK savus ieteikumus iesniegs Ekonomikas ministrijai (EM), lūdzot to izmantot savā darbībā. Tāpat LTRK lūgs EM nodrošināt, lai visu OIK saņēmēju saraksts būtu publiski pieejams, kā arī lūgs pārdalīt valsts pārvaldes resursus, lai OIK saņēmēju kontrole būtu efektīva.

LTRK enerģētikas komitejas vadītājs Kaspars Osis piebilda, ka lielas bažas rada arī no šī gada ieviestais OIK diferenciācijas plāns. "EM solītais, ka maksimālais rēķina kāpums mazajiem un vidējiem uzņēmumiem nebūs lielāks par 12 eiro īsti nepiepildās. Jau tagad saņemam ziņas no uzņēmējiem, ka rēķinu pieaugums ir krietni lielāks. Šo informāciju apkoposim un iesniegsim EM ar lūgumu rast problēmai risinājumu," skaidroja Osis.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas