Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Atgādina par sniega tīrīšanu no jumtiem un lāsteku veidošanos

Namu īpašniekus un apsaimniekotājus aicina neaizmirst un gādāt par ēku jumtu drošību un sniega un lāsteku novākšanu, lai neciestu cilvēki un nenodarītu kaitējumu citu personu īpašumam, piemēram, automašīnai, atgādina Liepājas Būvvalde.

''Ja savlaicīgi netiek notīrīts jumts, sniega radītās pārslodzes dēļ var deformēties jumta klājums vai pat  nesošās konstrukcijas,'' skaidro Būvvaldes galvenais būvinženieris Jurijs Strižnovs.

Šāds atgādinājums ir aktuāls, jo laika prognozētāji sola intensīvas snigšanas vai sniegputeņa turpināšanos. Šādos laika apstākļos uz ēku jumtiem veidojas bieza sniega kārta. Iestājoties atkusnim, sniegs uz jumta var samitrināties, strauji pieaugt tā masa un palielināties slodze uz jumta konstrukcijām.

J. Strižņovs atgādina, ka lielākais risks ir būvēm ar plakaniem jumtiem, kuru konstrukcijas ir darinātas no metāla kopnēm vai rāmjiem. Šādi jumti parasti sedz lielas platības virs lielveikaliem, uz tā klājuma sniega sanesumi ievērojami palielina visas konstrukcijas noturības riskus. 

Tāpat bīstama situācija var veidoties uz divslīpju koka jumtiem, īpaši, ja slīpums ir mazāks par 30 – 35 grādiem.

Tīrot sniegu no liela laiduma jumtiem, īpaši, no plakanajiem jumtiem, kategoriski aizliegts veidot atbērumu uz paša jumta.

Apledojums uz jumta ūdens novadīšanas renēm un caurulēm, kā arī pie jumta margām un sniega barjerām tikai pasliktina stāvokli. Tāpēc savlaicīgi ir jāuzsāk ledus un sniega novākšana.

Ēku īpašniekiem vai apsaimniekotājiem iesakām konsultēties ar būvju projektu autoriem vai arī citiem būvniecības jomas speciālistiem, lai novērstu jumta konstrukciju sniega slodzes risku. Noteikti tas jādara visu publisko ēku (klubu, veikalu, biroju utml. ēkas) īpašniekiem vai apsaimniekotājiem.

Sniega slodze nav tik bīstama dzelzsbetona konstrukciju plakaniem jumtiem (pārsvarā daudzstāvu dzīvojamos namos). Šādus dzelzsbetona jumtus notur dzelzsbetona paneļi. Taču šajās ēkās var rasties citas problēmas – apledojušā iekšējā ūdens novadīšanas sistēma veicina mitruma iekļūšanu ēkas augšējo stāvu dzīvokļos, kā arī lāsteku veidošanos uz jumta dzegām un pat parapetiem.

Būvvalde brīdina arī par darba drošības tehnikas ievērošanu, veicot jumtu attīrīšanu no sniega un lāstekām. Ikvienā gadījumā darba veicējam un pasūtītājam par to jāgādā, lai, pirmkārt, neciestu cilvēki. Darba veicējiem jācenšas arī nesabojāt jumta segumu. Vislabāk šo darbu uzticēt profesionāli sagatavotām firmām vai darbiniekiem, kuriem ir nepieciešamais aprīkojums, zināšanas un prasmes darbam augstumā.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas